Opština Vrnjačka Banja potvrdila je svoju lidersku poziciju u unapređivanju ravnopravnosti i tolerancije, osvojivši prestižno priznanje „Opština jednakih mogućnosti“ za 2024. godinu. Ovo značajno priznanje uručeno je na godišnjoj konferenciji „Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači“, koju je organizovao Poverenik za zaštitu ravnopravnosti povodom Međunarodnog dana tolerancije.
Nagradu je, u ime Opštine Vrnjačka Banja preuzela Jasmina Trifunović, načelnica Odeljenja za poslove organa Opštine.
„Ovo priznanje je potvrda da se u Vrnjačkoj Banji neguju vrednosti kao što su humanost, tolerancija i jednakost, ali i podsticaj da nastavimo sa inicijativama koje čine naše društvo boljim“, rekla je Jasmina Trifunović, ističući posvećenost vrnjačke Opštine u kreiranju uslova za ravnopravan razvoj svih generacija.
Ovogodišnja konferencija, organizovana u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva i Britanskim savetom, okupila je brojne predstavnike institucija, stručnjake i aktiviste sa ciljem podizanja svesti o značaju obrazovanja mladih i suzbijanja diskriminacije, kroz promovisanje tolerancije i ravnopravnosti.
„Diskriminatorni stavovi, stereotipi i predrasude stiču se još u detinjstvu, ali se u tom istom dobu najlakše i razgrađuju. Imamo odgovornost i za njihovu sadašnjost – da decu i mlade zaštitimo od svakodnevne agresije, nepouzdanih klik-prijateljstava i, nažalost, sveprisutnog vršnjačkog nasilja. A budućnosti nema ukoliko deci uskratimo kvalitetno obrazovanje i ukoliko ne budemo stvorili uslove da svako dete može u potpunosti da razvija svoju ličnost, oslobođeno predrasuda i stereotipa, očekivanih društvenih uloga, ali i rasterećeno pritiska površnih vrednosti koje diktiraju onlajn nalozi i surova kensl-kultura“, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković
Pored ovogodišnjeg laureata, Opštine Vrnjačka Banja, priznanja za izuzetan doprinos unapređivanju ravnopravnosti dodeljena su gradu Somboru i Opštini Trstenik, čime je istaknuta važnost kontinuiranih napora u ovoj oblasti.
Na konferenciji su uručene i godišnje medijske nagrade za toleranciju, a organizovana je i izložba „Velikanke srpske kulture“, koja slavi znamenite žene srpske istorije. Panel diskusije omogućile su mladima, nastavnicima i stručnjacima da iznesu svoje stavove o izazovima i mogućnostima u izgradnji ravnopravnog društva.