Општина Врњачка Бања потврдила је своју лидерску позицију у унапређивању равноправности и толеранције, освојивши престижно признање „Општина једнаких могућности“ за 2024. годину. Ово значајно признање уручено је на годишњој конференцији „Сви треба да знају шта равноправност значи“, коју је организовао Повереник за заштиту равноправности поводом Међународног дана толеранције.
Награду је, у име Општине Врњачка Бања преузела Јасмина Трифуновић, начелница Одељења за послове органа Општине.
„Ово признање је потврда да се у Врњачкој Бањи негују вредности као што су хуманост, толеранција и једнакост, али и подстицај да наставимо са иницијативама које чине наше друштво бољим“, рекла је Јасмина Трифуновић, истичући посвећеност врњачке Општине у креирању услова за равноправан развој свих генерација.
Овогодишња конференција, организована у сарадњи са Амбасадом Уједињеног Краљевства и Британским саветом, окупила је бројне представнике институција, стручњаке и активисте са циљем подизања свести о значају образовања младих и сузбијања дискриминације, кроз промовисање толеранције и равноправности.
„Дискриминаторни ставови, стереотипи и предрасуде стичу се још у детињству, али се у том истом добу најлакше и разграђују. Имамо одговорност и за њихову садашњост – да децу и младе заштитимо од свакодневне агресије, непоузданих клик-пријатељстава и, нажалост, свеприсутног вршњачког насиља. А будућности нема уколико деци ускратимо квалитетно образовање и уколико не будемо створили услове да свако дете може у потпуности да развија своју личност, ослобођено предрасуда и стереотипа, очекиваних друштвених улога, али и растерећено притиска површних вредности које диктирају онлајн налози и сурова кенсл-култура“, истакла је повереница за заштиту равноправности, Бранкица Јанковић
Поред овогодишњег лауреата, Општине Врњачка Бања, признања за изузетан допринос унапређивању равноправности додељена су граду Сомбору и Општини Трстеник, чиме је истакнута важност континуираних напора у овој области.
На конференцији су уручене и годишње медијске награде за толеранцију, а организована је и изложба „Великанке српске културе“, која слави знамените жене српске историје. Панел дискусије омогућиле су младима, наставницима и стручњацима да изнесу своје ставове о изазовима и могућностима у изградњи равноправног друштва.