У свечаној атмосфери испуњеној поштовањем вековне традиције, Врњачка Бања је обележила редак јубилеј - 1700 година Римског извора и 100 година од каптаже извора. Овај догађај окупио је представнике науке, културе и историје, а манифестација је започела извођењем представе „„Aqua Orcilane“, у извођењу Врњачког позоришта.
Након представе, програм је настављен стихом који је изговрио Војислав Лаковић, а који сведочи о значају Римског извора: „У овај извор Римљани бацаху новац како би од божанства измолили милост и изразили захвалност за излечење.“
Свечана академија је, поред историјског и културног аспекта, обележила и значај каптаже извора 1924. године, која је, сасвим случајно, открила трагове римског присуства на овим просторима. Око 200 римских новчића је тада пронађено, сведочећи о дугој традицији поштовања лековитих вода. Публици се обратио један од најистакнутијих савремених писаца, Дејан Стојиљковић, који је присутне повезао са временом Константина Великог, водећи их кроз историјске лавиринте старе 17 векова.
Бању у Врњцима од давнина је била позната по својим лековитим изворима. Ипак, поуздано се зна да је тридесетих година 19. века, у Србији, тек ослобођеној од турске власти, кнез Милош Обреновић унајмио геолога Хердера да испита минералне воде. Саксонски барон је 1835. године извршио прву анализу врњачке топле минералне воде и оценио је као веома квалитетну, упоређујући је са Карловим Варима у Чешкој. Уз речи стручњака из Геолошког завода Србије, др Дејана Барјактаревића и др Тање Петровић Пантић, посетиоци су имали прилику да чују најновије стручне увиде о значају ове воде, која и данас привлачи бројне посетиоце у „краљицу бања“.
Програм је употпуњен историјским подацима о лечилишту Aqua Orcinаe и извору топле лековите воде у Бањи Fons Romanus, које је предочио Андрија Поповић, директор Музеја Срема, а након тога на сцену су ступиле девојке обучене као „додавачице воде“, што је публику евоцирало на време када су оне бањским гостима додавале чаше минералне воде. Огњaн Топаловић подсетио је на дела Основателно фундаторског друштва лековите кисело-вруће воде у Врњцима, које је водио Павле Мутавџић, а присутни су могли чути сећања тадашњег госта Гиге Стојнова из 1911. године која су забележена у књизи Бранка Радосављевића „Приче из бањске прошлости“.
Присутнима се обратио председник општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, који је истакао историјски значај Римског извора и његову важност за Врњачку Бању као водећу бањску дестинацију.
„Изузетна ми је част што данас стојим на овом историјском месту, где почиње прича која траје већ 1700 година. Римски извор је одувек био симбол здравља, снаге и излечења, не само за народ који је овде живео, већ и за бројне посетиоце који су долазили у нашу Бању кроз векове. Захваљујући каптажи извора пре сто година, постали смо сведоци нове ере развоја и напретка Врњачке Бање“, рекао је Ђуровић.
Он је нагласио да овај двоструки јубилеј подсећа на то колико је важно да чувамо и поштујемо своје културно и природно наслеђе. „Управо су наша историја, наши извори и наша вода оно што нас чини посебним и препознатљивим, не само у Србији, већ и шире. Наставићемо да улажемо у развој бањског туризма, али и у очување ових вредности које су темељ нашег идентитета“, додао је Ђуровић.
Свечаном академијом означен је почетак обележавања ових значајних јубилеја, који ће током наредних 365 дана бити у центру свих догађаја у Врњачкој Бањи, док ће свака промоција Бање бити везана за овај двоструки јубилеј - век од каптаже и 1700 година Римског извора.