U Kabinetu predsednika opštine Vrnjačka Banja potpisani su ugovori o dodeli podsticajnih sredstava za razvoj i unapređenje seoskog turizma. Ugovore, ukupne vrednosti tri miliona dinara, sa četiri korisnika čiji su projekti najbolje rangirani, potpisao je zamenik predsednika opštine Vrnjačka Banja, Ivan Džatić.
Ova mera predstavlja jedan od važnih koraka Opštine Vrnjačka Banja u cilju podrške ruralnom razvoju, kroz unapređenje turističke ponude. Finansijska podrška namenjena je projektima kojima se u ugostiteljskim objektima, novim sadržajima, unapređuje ugostiteljska ponuda, od izgradnje autentičnih seoskih kuća i etno-objekata, preko adaptacije i uvođenja sistema grejanja, do izgradnje bazena, postavljanja mobilijara i parternog uređenja dvorišta.
Najveći iznos podsticaja od 1,2 miliona dinara, dobio je Marko Predolac, čiji je projekat, na osnovu bodovanja komisije, ocenjen kao najbolji. Po 600.000 dinara dobili su Danijela Stašević – Hacijenda Milosavljević, Jovanka Blagojević i Miroljub Babić. Izbor korisnika izvršen je na osnovu Javnog poziva i procedure bodovanja koju je sprovela komisija.
„Opština Vrnjačka Banja prvi put je sprovela konkurs za dodelu sredstava za razvoj seoskog turizma. Konkurs je imao za cilj podršku inovacijama u seoskim domaćinstvima, kako bi se poboljšala njihova konkurentnost na tržištu. Od šest prijava, četiri su odobrena, a ukupna dodeljena suma iznosi 3 miliona dinara. Ova sredstva treba da pomognu seoskim domaćinstvima da unaprede svoje ponude i privuku više turista. Dobitnici se nalaze u različitim selima opštine, čime smo pokazali našu želju za diversifikacijom i širenjem ponude seoskog turizma širom opštine“, rekao je Džatić.
On ističe da je ova podrška deo šireg programa koji obuhvata i druge mere, poput energetske efikasnosti i poljoprivrednih subvencija. Po njegovim rečima, kombinovana podrška iz više izvora treba da omogući značajan ekonomski napredak u seoskim područjima.
„Ponosan sam što kao lokalna samouprava možemo da pružimo konkretnu podršku i damo vetar u leđa onima koji veruju u snagu ruralnog turizma. Nastavićemo i u narednom periodu da ulažemo u naše selo, u ljude koji stvaraju i u projekte koji čuvaju našu tradiciju, a istovremeno otvaraju nove perspektive za razvoj“, rekao je Džatić.
Marko Predolac će dobijena sredstva usmeriti na obnovu postojeećeg objekta. „Želim da zahvalim Opštini Vrnjačka Banja i da pohvalim inicijativu da se izađe u susret i pomogne svim ljudima koji žele da se bave ovim vidom turizma. Sredstva su jako bitna da bismo upotpunili svoju ponudu i intenzivirali prisutnost na tržištu Srbije koje, složićete se, jako i zasićeno sa nekim vidovima ponude koja je gotovo ista kod svih. Jako je važno da ponudimo nešto novo i da lokalna samouprava to prepoznaje. Konkretno, u našem slučaju, mi smo konkurisali sa programom za digitalni detoks koji u Srbiji trenutno niko ne radi i radićemo na tome da privlačimo turiste u Vilin vrt, i uopšte u Vrnjačku Banju. Od nedavno imamo pčele i bavimo se i tim vidom turizma. Ceo koncept je zasnovan na inhalacijama iz pčelinjih košnica i uskoro će biti montiran, te pozivam sve da nas posete, a deca iz iz Vrnjačke Banje će moći kod nas besplatno da se inhaliraju“, kaže Marko Predolac, predstavnik seosko-turističkog domaćinstva „Vilin vrt“.
Miroljub Babić iz Novog Sela je takođe jedan od korisnika čiji je projekat podržan. U Lipovi, na porodičnom imanju pre dve godine renovirao je staru kuću i pretvorio je u objekat za turističko izdavanje. „Imali smo nameru da proširimo uslugu. Od Opštine smo dobili sredstva koja će nam pomoći da izgradimo bazen na Hacijendi „Babić“. Imamo tu privilegiju da smo na seoskom području, ali smo tik uz Vrnjačku Banju, tako da ljudi koji dođu, mogu da se odmore, spavaju u tišini uz cvrkut ptica, a da za pet minuta budu u centru Banje. Jedan deo imanja je predviđen za domaće životinje. Imamo ovce, a planiramo da tu ponudu upotpunimo alpakama“, rekao je Babić.