У Кабинету председника општине Врњачка Бања потписани су уговори о додели подстицајних средстава за развој и унапређење сеоског туризма. Уговоре, укупне вредности три милиона динара, са четири корисника чији су пројекти најбоље рангирани, потписао је заменик председника општине Врњачка Бања, Иван Џатић.
Ова мера представља један од важних корака Општине Врњачка Бања у циљу подршке руралном развоју, кроз унапређење туристичке понуде. Финансијска подршка намењена је пројектима којима се у угоститељским објектима, новим садржајима, унапређује угоститељска понуда, од изградње аутентичних сеоских кућа и етно-објеката, преко адаптације и увођења система грејања, до изградње базена, постављања мобилијара и партерног уређења дворишта.
Највећи износ подстицаја од 1,2 милиона динара, добио је Марко Предолац, чији је пројекат, на основу бодовања комисије, оцењен као најбољи. По 600.000 динара добили су Данијела Сташевић – Хацијенда Милосављевић, Јованка Благојевић и Мирoљуб Бабић. Избор корисника извршен је на основу Јавног позива и процедуре бодовања коју је спровела комисија.
„Општина Врњачка Бања први пут је спровела конкурс за доделу средстава за развој сеоског туризма. Конкурс је имао за циљ подршку иновацијама у сеоским домаћинствима, како би се побољшала њихова конкурентност на тржишту. Од шест пријава, четири су одобрена, а укупна додељена сума износи 3 милиона динара. Ова средства треба да помогну сеоским домаћинствима да унапреде своје понуде и привуку више туриста. Добитници се налазе у различитим селима општине, чиме смо показали нашу жељу за диверсификацијом и ширењем понуде сеоског туризма широм општине“, рекао је Џатић.
Он истиче да је ова подршка део ширег програма који обухвата и друге мере, попут енергетске ефикасности и пољопривредних субвенција. По његовим речима, комбинована подршка из више извора треба да омогући значајан економски напредак у сеоским подручјима.
„Поносан сам што као локална самоуправа можемо да пружимо конкретну подршку и дамо ветар у леђа онима који верују у снагу руралног туризма. Наставићемо и у наредном периоду да улажемо у наше село, у људе који стварају и у пројекте који чувају нашу традицију, а истовремено отварају нове перспективе за развој“, рекао је Џатић.
Марко Предолац ће добијена средства усмерити на обнову постојеећег објекта. „Желим да захвалим Општини Врњачка Бања и да похвалим иницијативу да се изађе у сусрет и помогне свим људима који желе да се баве овим видом туризма. Средства су јако битна да бисмо употпунили своју понуду и интензивирали присутност на тржишту Србије које, сложићете се, јако и засићено са неким видовима понуде која је готово иста код свих. Јако је важно да понудимо нешто ново и да локална самоуправа то препознаје. Конкретно, у нашем случају, ми смо конкурисали са програмом за дигитални детокс који у Србији тренутно нико не ради и радићемо на томе да привлачимо туристе у Вилин врт, и уопште у Врњачку Бању. Од недавно имамо пчеле и бавимо се и тим видом туризма. Цео концепт је заснован на инхалацијама из пчелињих кошница и ускоро ће бити монтиран, те позивам све да нас посете, а деца из из Врњачке Бање ће моћи код нас бесплатно да се инхалирају“, каже Марко Предолац, представник сеоско-туристичког домаћинства „Вилин врт“.
Мирољуб Бабић из Новог Села је такође један од корисника чији је пројекат подржан. У Липови, на породичном имању пре две године реновирао је стару кућу и претворио је у објекат за туристичко издавање. „Имали смо намеру да проширимо услугу. Од Општине смо добили средства која ће нам помоћи да изградимо базен на Хацијенди „Бабић“. Имамо ту привилегију да смо на сеоском подручју, али смо тик уз Врњачку Бању, тако да људи који дођу, могу да се одморе, спавају у тишини уз цвркут птица, а да за пет минута буду у центру Бање. Један део имања је предвиђен за домаће животиње. Имамо овце, а планирамо да ту понуду употпунимо алпакама“, рекао је Бабић.