Promocija Nacionalnog modela dualnog obrazovanja i Nacionalnog okvira kvalifikacija u Republici Srbiji, održana je u Velikoj sali Opštine Vrnjačka Banja sa ciljem da se istakne značaj dualnog obrazovanja kao osnove za uspešan karijerni razvoj mladih i jačanje veze između obrazovanja i tržišta rada.
Događaj, kome su prisustvovali učesnici Ugostiteljsko-turističke škole i IV kraljevačkog bataljona, organizovali su Kancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija, uz podršku Opštine Vrnjačka Banja i Regionalne privredne komore Moravičkog i Raškog upravnog okruga. Skup je svečano otvorio zamenik predsednika opštine Ivan Džatić, koji je istakao da Vrnjačka Banja prepoznaje značaj dualnog obrazovanja i da aktivno podržava inicijative usmerene ka jačanju kompetencija mladih. Prisutnima su se obratili i prof. dr Gabrijela Grujić, direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje, kao i Zvonko Tufegdžić, predsednik Regionalne privredne komore Moravičkog i Raškog upravnog okruga, naglasivši važnost saradnje obrazovnog i privrednog sektora.
Gabrijela Grujić pohvalila je rad Ugostiteljsko-turističke škole koja je partner Kancelarije u dualnom obrazovanju još od 2016. godine.
„Ovaj model obrazovanja je deo zakonskog okvira u Srbiji od 2017. godine na nivou srednjeg, a od 2018. godine i na nivou visokog obrazovanja. On mladima pruža znanje i veštine, i razvija samopouzdanje, samopoštovanje i jasniju viziju sopstvene budućnosti. Mnogi učenici s kojima sam razgovarala žele da nastave školovanje po ovom modelu i u sistemu visokog obrazovanja, što pokazuje da dualno obrazovanje zaista ostavlja dubok i pozitivan uticaj“, ističe Gabrijela Grujić.
Ona je ukazala i da kroz dualno obrazovanje mladi dobijaju i finansijsku podršku, odnosno 70% od minimalne cene rada. Za deficitarna zanimanja obezbeđeno je i dodatnih 5.000 dinara mesečno, što predstavlja značajan podsticaj za učenike, ali i priznanje za njihov trud.
Dualno obrazovanje, po njenim rečima, gradi čitav niz vrednosti: timski duh, analitičnost, kritičko razmišljanje, odgovornost i posvećenost, i što je, po oceni Gabrijele Grujić možda najvažnije, rađa ljubav prema svom mestu i svojoj zemlji. „Mladi ljudi žele da ostanu ovde, u Vrnjačkoj Banji, u Srbiji, da grade svoju budućnost znanjem i veštinama koje su stekli“, dodaje ona.
Iskustva u realizaciji dualnog obrazovanja predstavili su predstavnici Ugostiteljsko-turističke škole sa Domom učenika, dr Jelena Spasojević, direktorka škole, Miroljub Glidžić, koordinator učenja kroz rad, kao i učenici Andrija Stanković, kuvar trećeg završnog razreda i Mihajlo Kovačević, kulinarski tehničar trećeg razreda, koji su govorili o svom dosadašnjem iskustvu u okviru ovog modela.
Učenici su istakli značaj dualnog obrazovanja koji, po njihovim rečima, realno prikazuje buduće radno okruženje, omogućava praktičnu primenu stečenog znanja i sticanje potrebnog radnog iskustva. Takođe su uputili poziv budućim srednjoškolcima da upišu vrnjačku Ugostiteljsku školu, čija diploma se izuzetno vrednuje i ceni u zemlji i inostranstvu.
Svoj doprinos diskusiji dali su i predstavnici Hotela „Fontana“, VU „Tara“ i Hotela „Pegaz“, koji su podelili primere dobre prakse i izazove u sprovođenju dualnog obrazovanja u realnom radnom okruženju.
Na kraju događaja, organizatori i učesnici Ugostiteljsko-turističke škole i IV kraljevačkog bataljona, obišli su novoizgrađenu poslastičarnicu „Beba“, koja je predata 1974. godine Ugostiteljsko-turističkoj školi za potrebe praktične nastave učenika - poslastičara.