Промоција Националног модела дуалног образовања и Националног оквира квалификација у Републици Србији, одржана је у Великој сали Општине Врњачка Бања са циљем да се истакне значај дуалног образовања као основе за успешан каријерни развој младих и јачање везе између образовања и тржишта рада.
Догађај, коме су присуствовали учесници Угоститељско-туристичке школе и IV краљевачког батаљона, организовали су Канцеларија за дуално образовање и Национални оквир квалификација, уз подршку Општине Врњачка Бања и Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа. Скуп је свечано отворио заменик председника општине Иван Џатић, који је истакао да Врњачка Бања препознаје значај дуалног образовања и да активно подржава иницијативе усмерене ка јачању компетенција младих. Присутнима су се обратили и проф. др Габријела Грујић, директорка Канцеларије за дуално образовање, као и Звонко Туфегџић, председник Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа, нагласивши важност сарадње образовног и привредног сектора.
Габријела Грујић похвалила је рад Угоститељско-туристичке школе која је партнер Канцеларије у дуалном образовању још од 2016. године.
„Овај модел образовања је део законског оквира у Србији од 2017. године на нивоу средњег, а од 2018. године и на нивоу високог образовања. Он младима пружа знање и вештине, и развија самопоуздање, самопоштовање и јаснију визију сопствене будућности. Многи ученици с којима сам разговарала желе да наставе школовање по овом моделу и у систему високог образовања, што показује да дуално образовање заиста оставља дубок и позитиван утицај“, истиче Габријела Грујић.
Она је указала и да кроз дуално образовање млади добијају и финансијску подршку, односно 70% од минималне цене рада. За дефицитарна занимања обезбеђено је и додатних 5.000 динара месечно, што представља значајан подстицај за ученике, али и признање за њихов труд.
Дуално образовање, по њеним речима, гради читав низ вредности: тимски дух, аналитичност, критичко размишљање, одговорност и посвећеност, и што је, по оцени Габријеле Грујић можда најважније, рађа љубав према свом месту и својој земљи. „Млади људи желе да остану овде, у Врњачкој Бањи, у Србији, да граде своју будућност знањем и вештинама које су стекли“, додаје она.
Искуства у реализацији дуалног образовања представили су представници Угоститељско-туристичке школе са Домом ученика, др Јелена Спасојевић, директорка школе, Мирољуб Глиџић, координатор учења кроз рад, као и ученици Андрија Станковић, кувар трећег завршног разреда и Михајло Ковачевић, кулинарски техничар трећег разреда, који су говорили о свом досадашњем искуству у оквиру овог модела.
Ученици су истакли значај дуалног образовања који, по њиховим речима, реално приказује будуће радно окружење, омогућава практичну примену стеченог знања и стицање потребног радног искуства. Такође су упутили позив будућим средњошколцима да упишу врњачку Угоститељску школу, чија диплома се изузетно вреднује и цени у земљи и иностранству.
Свој допринос дискусији дали су и представници Хотела „Фонтана“, ВУ „Тара“ и Хотела „Пегаз“, који су поделили примере добре праксе и изазове у спровођењу дуалног образовања у реалном радном окружењу.
На крају догађаја, организатори и учесници Угоститељско-туристичке школе и IV краљевачког батаљона, обишли су новоизграђену посластичарницу „Беба“, која је предата 1974. године Угоститељско-туристичкој школи за потребе практичне наставе ученика - посластичара.