Vrnjačka Banja, srce srpskog turizma, obeležila je Dan opštine, dan kada se spajaju tradicija i kultura, dan kada su se okupili građani, gosti i prijatelji ovog čuvenog banjskog lečilišta kako bi zajedno proslavili bogatu istoriju, napredak i zajednički identitet mesta koje više od jednog veka neguje tradiciju zdravlja, kulture i gostoprimstva.
Održana je svečana sednica uz prisustvo velikog broja zvanica, među kojima su bili predstavnici Vlade Republike Srbije, narodni poslanici, predstavnici lokalnih samouprava, delegacije bratskih gradova iz zemlje i regiona, kao i brojni gosti iz sveta privrede, turizma i kulture.
Svečanu sednicu otvorio je predsednik Skupštine opštine, Ivan Radović, koji je istakao značaj zajedničkog truda, rada i ulaganja u razvoj Vrnjačke. Radović nas je podsetio da je na današnji dan, pre tačno 157 godina, osnovano Osnovateljno fundatorsko društvo kiselo-vruće vode u Vrnjcima koje je postavio temelje modernog razvoja naše Banje. Ta vizija, pronicljiva i dalekosežna, i danas nas vodi. Zato je Dan Opštine prilika da se okupimo, da se setimo svega što je učinjeno, ali i da damo novi zavet budućnosti koju svi zajedno gradimo.
Predsednik opštine, gospodin Boban Đurović obratio se prisutnim gostima podsetivši na značajne infrastrukturne i investicione projekte koji su realizovani u proteklom periodu, kao i na ambiciozne planove za dalje unapređenje kvaliteta života građana. Tom prilikom istakao je da je današnji dan bio prilika da se pokaže koliko prijatelja Vrnjačka Banja ima u Vladi Republike Srbije, resornim ministarstvima, državnim javnim preduzećima, ali i u privredi naše opštine i cele Srbije.
Na svečanoj sednici dodeljena su priznanja, nagrade i zahvalnice najzaslužnijim pojedincima i kolektivima koji su svojim radom i doprinosom u prethodnom periodu obogatili život Vrnjačke Banje .
Najviše opštinsko priznanje, Povelja, dodeljena je Dr Mirjani Gočanin, za nesebično pominjanje Vrnjačke Banje u lingvističkim studijama i radovima, kao i izradi magistarske teze „Antroponimija i patronimija Vrnjačke Banje 1904-1930.godine“ koja ima više od 300 stranica, a izrađena je na osnovu materijala iz Matičnih knjiga rođenih u Vrnjačkoj Banji u periodu od 1904. do 1930. godine.
Dobitnici Plaketa sa zlatnim amblemom su: Prof. dr Marija Zdravković internista kardiolog, za promovisanje medicinske etike i profesionalizma, koja svojim radom i ličnim zalaganjima doprinosi razvoju i unapređivanju zdravstva, odnosno kvaliteta života svojih pacijenata, kako na klinici na kojoj radi, tako i u pružanju podrške građanima Vrnjačke Banje u ostvarivanju zdravstvene zaštite, Marko Trmčić, Mladen Vučković i Nemanja Đurić za humanitarni rad i vožnju „jugom“ do Pekinga, za pomoć bebama koje su prevremeno rođene i novac je uplaćen Institutu za neonatologiju; kao i Udruženje anestezista, reanimatora i transfuzista Srbije sa predsednicom asocijacije Dragom Udovicom, za organizovanje kongresa, edukativnih skupova i seminara već 20 godina isključivo i bez izuzetka u Vrnjačkoj Banji, kada Vrnjačku Banju poseti više stotina učesnika, među kojima su lekari, tehničari, profesori i drugi stručnjaci iz oblasti medicine; dok su Plakete sa Srebrnim amblemom dobili
Dojna Stodić profesorka matematike u Gimnaziji Vrnjačka Banja, Jelena Čeperković direktorka Ugostiteljsko-turističke škole sa domom učenika u Vrnjačkoj Banji i Đurđijana Jovanović samostalna savetnica u Ministarstvu kulture.
Novčanu nagradu dinara dobili su:
- Vuk Kraguljc đak generacije u Gimnaziji u Vrnjačkoj Banji.
- Veljko Filipović đak generacije u Ugostiteljsko-turističkoj školi u Vrnjačkoj Banji.
- Stefan Popović đak generacije u Osnovnoj školi „Popinski borci“.
- Jelena Milošević đak generacije u Osnovnoj školi „Mladost“ Vrnjci.
- Andrej Miković Pajoša đak generacije u Osnovnoj školi „Branko Radičević“ Vraneši.
- Maša Šibak đak generacije u Osnovnoj školi „Bane Milenković“ Novo Selo. Nosilac je Vukove diplome i šest Dositejevih diploma iz matematike, fizike, srpskog jezika i književnosti, istorije, geografije i tehnike i tehnologije.
- Tamara Miković devojka sa dijagnistokovanom spinalnom mišićnom atrofijom, a đaku generacije Gimnazije za informacione tehnologije sa dobijenom Vukovom diplomom. Trenutno je na drugoj godini na Akademiji za grafički dizajn.
- Goran Milenković i Branimir Postenjc policijski službenici Policijske stanice Vrnjačka Banja koji su svojim hrabrim i profesionalnim delovanjem sprečili da događaj od 16. juna 2025.god. dobije razmere tragedije. Svojim postupcima sačuvali su živote civila, svojih kolega i sprečili eventualne dalje eskalacije događaja.
- Dr Luka Župac doktorant na Stomatološkom fakultetu Univeziteta u Beogradu sa trenutnom prosečnom ocenom 10,00.
- Magdalena Lazović učenica Gimnazije u Vrnjačkoj Banji, koja je imala samostalnu izložbu u Biblioteci „Dr Dušan Radić“, koja je osvojila prvo mesto na likovnom konkursu „Energetska efikasnost“ i drugo mesto na likovnom konkursu „Strah-pokretačka sila u prirodi“ (rad izložen u SANU-u), takođe osvojila je drugo mesto na takmičenju „Olimpijada ruskog jezika“ i treće mesto na okružnom takmičenju iz književnosti.
Dan opštine je prilika da se podsetimo koliko zajedničkim trudom možemo učiniti da mesto poput Vrnjačke Banje bude prepozanto kao dragulj Srbije – po meri čoveka, gostoprimljivo i otvoreno za sve.