Врњачка Бања, срце српског туризма, обележила је Дан општине, дан када се спајају традиција и култура, дан када су се окупили грађани, гости и пријатељи овог чувеног бањског лечилишта како би заједно прославили богату историју, напредак и заједнички идентитет места које више од једног века негује традицију здравља, културе и гостопримства.
Одржана је свечана седница уз присуство великог броја званица, међу којима су били представници Владе Републике Србије, народни посланици, представници локалних самоуправа, делегације братских градова из земље и региона, као и бројни гости из света привреде, туризма и културе.
Свечану седницу отворио је председник Скупштине општине, Иван Радовић, који је истакао значај заједничког труда, рада и улагања у развој Врњачке. Радовић нас је подсетио да је на данашњи дан, пре тачно 157 година, основано Основатељно фундаторско друштво кисело-вруће воде у Врњцима које је поставио темеље модерног развоја наше Бање. Та визија, проницљива и далекосежна, и данас нас води. Зато је Дан Општине прилика да се окупимо, да се сетимо свега што је учињено, али и да дамо нови завет будућности коју сви заједно градимо.
Председник општине, господин Бобан Ђуровић обратио се присутним гостима подсетивши на значајне инфраструктурне и инвестиционе пројекте који су реализовани у протеклом периоду, као и на амбициозне планове за даље унапређење квалитета живота грађана. Том приликом истакао је да је данашњи дан био прилика да се покаже колико пријатеља Врњачка Бања има у Влади Републике Србије, ресорним министарствима, државним јавним предузећима, али и у привреди наше општине и целе Србије.
На свечаној седници додељена су признања, награде и захвалнице најзаслужнијим појединцима и колективима који су својим радом и доприносом у претходном периоду обогатили живот Врњачке Бање .
Највише општинско признање, Повеља, додељена је Др Мирјани Гочанин, за несебично помињање Врњачке Бање у лингвистичким студијама и радовима, као и изради магистарске тезе „Антропонимија и патронимија Врњачке Бање 1904-1930.године“ која има више од 300 страница, а израђена је на основу материјала из Матичних књига рођених у Врњачкој Бањи у периоду од 1904. до 1930. године.
Добитници Плакета са златним амблемом су: Проф. др Марија Здравковић интерниста кардиолог, за промовисање медицинске етике и професионализма, која својим радом и личним залагањима доприноси развоју и унапређивању здравства, односно квалитета живота својих пацијената, како на клиници на којој ради, тако и у пружању подршке грађанима Врњачке Бање у остваривању здравствене заштите, Марко Трмчић, Младен Вучковић и Немања Ђурић за хуманитарни рад и вожњу „југом“ до Пекинга, за помоћ бебама које су превремено рођене и новац је уплаћен Институту за неонатологију; као и Удружење анестезиста, реаниматора и трансфузиста Србије са председницом асоцијације Драгом Удовицом, за организовање конгреса, едукативних скупова и семинара већ 20 година искључиво и без изузетка у Врњачкој Бањи, када Врњачку Бању посети више стотина учесника, међу којима су лекари, техничари, професори и други стручњаци из области медицине; док су Плакете са Сребрним амблемом добили
Дојна Стодић професорка математике у Гимназији Врњачка Бања, Јелена Чеперковић директорка Угоститељско-туристичке школе са домом ученика у Врњачкој Бањи и Ђурђијана Јовановић самостална саветница у Министарству културе.
Новчану награду динара добили су:
- Вук Крагуљц ђак генерације у Гимназији у Врњачкој Бањи.
- Вељко Филиповић ђак генерације у Угоститељско-туристичкој школи у Врњачкој Бањи.
- Стефан Поповић ђак генерације у Основној школи „Попински борци“.
- Јелена Милошевић ђак генерације у Основној школи „Младост“ Врњци.
- Андреј Миковић Пајоша ђак генерације у Основној школи „Бранко Радичевић“ Вранеши.
- Маша Шибак ђак генерације у Основној школи „Бане Миленковић“ Ново Село. Носилац је Вукове дипломе и шест Доситејевих диплома из математике, физике, српског језика и књижевности, историје, географије и технике и технологије.
- Тамара Миковић девојка са дијагнистокованом спиналном мишићном атрофијом, а ђаку генерације Гимназије за информационе технологије са добијеном Вуковом дипломом. Тренутно је на другој години на Академији за графички дизајн.
- Горан Миленковић и Бранимир Постењц полицијски службеници Полицијске станице Врњачка Бања који су својим храбрим и професионалним деловањем спречили да догађај од 16. јуна 2025.год. добије размере трагедије. Својим поступцима сачували су животе цивила, својих колега и спречили евентуалне даље ескалације догађаја.
- Др Лука Жупац докторант на Стоматолошком факултету Унивезитета у Београду са тренутном просечном оценом 10,00.
- Магдалена Лазовић ученица Гимназије у Врњачкој Бањи, која је имала самосталну изложбу у Библиотеци „Др Душан Радић“, која је освојила прво место на ликовном конкурсу „Енергетска ефикасност“ и друго место на ликовном конкурсу „Страх-покретачка сила у природи“ (рад изложен у САНУ-у), такође освојила је друго место на такмичењу „Олимпијада руског језика“ и треће место на окружном такмичењу из књижевности.
Дан општине је прилика да се подсетимо колико заједничким трудом можемо учинити да место попут Врњачке Бање буде препозанто као драгуљ Србије – по мери човека, гостопримљиво и отворено за све.