U centru naseljenog mesta Podunavci otkrivena je Spomen-česma u slavu i čast žrtava Prvog i Drugog svetskog rata, kao i žrtava fašističkog terora. Ovom svečanošću, koju su organizovali Mesna zajednica Podunavci i Odbor za obeležavanje značajnih datuma i godišnjica, evocirano je sećanje na hrabrost i žrtve onih koji su dali svoje živote za slobodu.
Spomen-česmu, na kojoj su postavljene ploče sa imenima poginulih, osveštao je paroh - jerej Milan Kostić, koji je naglasio važnost negovanja sećanja na pale borce, na nevine žrtve, na one koji su stradali od zločinaca. „Svako ko udari na našu kuću, na našu porodicu, na nas, on je za nas zločinac, ali ne odupirimo se zlom nikako, osim ljubavlju, jer to je vera naša. Mi smo položili živote za budućnost. Tako su ovi ljudi, čija su imena ispisana ovde, u datom trenutku položili živote za nas koji ovde stojimo, koji dostojanstveno i pristojno živimo. Kada je već to tako, dužnost naša je da se oda počast onima koji su za nas stradali i živote položili“, rekao je jerej Kostić. „Molitvom sećanja i za pokoj duša mi ćemo sa verom nastaviti dalje, da nijedna žrtva nije uzaludna, već naprotiv, da je sveta i nezaboravna“, dodao je jerej Kostić.
Na inicijativu lokalne samouprave, Kulturnog centra, Mesne zajednice i žitelja Podunavaca, doneta je odluka o postavljanju spomen ploča u slavu i čast heroja iz ovog kraja. Spomen-česmu otkrio je zamenik predsednika opštine Vrnjačka Banja, Ivan Džatić.
Podunavci su pitomo pomoravsko selo koje se pominje još 1526. godine, a ime je dobilo po ljudima koji su došli od Dunava. Bežeći od Turaka pronašli su mir u ovom kraju. Mnogi od njih su kasnije, tokom ratova, pokazali veliko junaštvo i ljubav prema otadžbini, ali i podneli veliku žrtvu.
„Na ploči su ispisana imena svih poginulih i stradalih Podunavčana u Balkanskim, Prvom i Drugom svetskom ratu, kao i žrtava fašističkog terora. Oni su svojim svetlim primerom pokazali kako se brani rodna gruda, kako se brane Podunavci, kako se brani Srbija i kako se voli zavičaj“, rekao je Slobodan Dišović koji je istakao snažnu podršku Opštine Vrnjačka Banja i Kulturnog centra u realizaciji ove inicijative. "Naša istorija beležila je mnogo žrtava, i kao društvo imamo obavezu da ih ne zaboravimo. Spomen-ploče sa imenima naših hrabrih sugrađana podsetnik su, i nama i budućim generacijama, da cenimo i poštujemo svoje korene, da ne zaboravimo svetle primere onih koji su živeli i ginuli za mir i slobodu naše otadžbine", dodao je Dišović.
Svečanost je upotpunio nastup članova Udruženja „Vrnjački vez“.