У центру насељеног места Подунавци откривена је Спомен-чесма у славу и част жртава Првог и Другог светског рата, као и жртава фашистичког терора. Овом свечаношћу, коју су организовали Месна заједница Подунавци и Одбор за обележавање значајних датума и годишњица, евоцирано је сећање на храброст и жртве оних који су дали своје животе за слободу.
Спомен-чесму, на којој су постављене плоче са именима погинулих, освештао је парох - јереј Милан Костић, који је нагласио важност неговања сећања на пале борце, на невине жртве, на оне који су страдали од злочинаца. „Свако ко удари на нашу кућу, на нашу породицу, на нас, он је за нас злочинац, али не одупиримо се злом никако, осим љубављу, јер то је вера наша. Ми смо положили животе за будућност. Тако су ови људи, чија су имена исписана овде, у датом тренутку положили животе за нас који овде стојимо, који достојанствено и пристојно живимо. Када је већ то тако, дужност наша је да се ода почаст онима који су за нас страдали и животе положили“, рекао је јереј Костић. „Молитвом сећања и за покој душа ми ћемо са вером наставити даље, да ниједна жртва није узалудна, већ напротив, да је света и незаборавна“, додао је јереј Костић.
На иницијативу локалне самоуправе, Културног центра, Месне заједнице и житеља Подунаваца, донета је одлука о постављању спомен плоча у славу и част хероја из овог краја. Спомен-чесму открио је заменик председника општине Врњачка Бања, Иван Џатић.
Подунавци су питомо поморавско село које се помиње још 1526. године, а име је добило по људима који су дошли од Дунава. Бежећи од Турака пронашли су мир у овом крају. Многи од њих су касније, током ратова, показали велико јунаштво и љубав према отаџбини, али и поднели велику жртву.
„На плочи су исписана имена свих погинулих и страдалих Подунавчана у Балканским, Првом и Другом светском рату, као и жртава фашистичког терора. Они су својим светлим примером показали како се брани родна груда, како се бране Подунавци, како се брани Србија и како се воли завичај“, рекао је Слободан Дишовић који је истакао снажну подршку Општине Врњачка Бања и Културног центра у реализацији ове иницијативе. "Наша историја бележила је много жртава, и као друштво имамо обавезу да их не заборавимо. Спомен-плоче са именима наших храбрих суграђана подсетник су, и нама и будућим генерацијама, да ценимо и поштујемо своје корене, да не заборавимо светле примере оних који су живели и гинули за мир и слободу наше отаџбине", додао је Дишовић.
Свечаност је употпунио наступ чланова Удружења „Врњачки вез“.