Na šestoj redovnoj sednici Skupštine opštine Vrnjačka Banja, kojom je predsedavao predsednik SO, Ivan Radović, donete su odluke od značaja za dugoročni i održivi razvoj lokalne zajednice, posebno usmerene na unapređenje bezbednosti u saobraćaju, predškolskog obrazovanja i planiranja turističkog razvoja.
Odbornici su jednoglasno usvojili Strategiju bezbednosti saobraćaja na putevima opštine Vrnjačka Banja za period 2025 - 2030, kao i prateći Akcioni plan za 2025 -2026. godinu. Ovim dokumentima postavljeni su jasni i merljivi ciljevi usmereni na smanjenje broja saobraćajnih nezgoda, uz posebnu zaštitu ranjivih kategorija učesnika u saobraćaju. Uz detaljnu analizu stanja, strategija prepoznaje izazove, poput povećanja broja vozila, zastarelog voznog parka i visoke stope stradanja mladih. Podatak da je u poslednjih deset godina na teritoriji opštine povređeno 348 lica, od kojih 13 smrtno, pri čemu mladi od 15 do 30 godina čine čak 30% nastradalih, svedoči o potrebi za kontinuiranim i sistemskim delovanjem. U okviru mera predviđenih ovim dokumentom obuhvaćeni su edukacija najmlađih, kontrola saobraćaja, unapređenje infrastrukture, saradnja sa obrazovnim institucijama, kao i primena savremenih standarda bezbednosti.
Skupština je usvojila i Odluku o mreži javnih predškolskih ustanova, čime je načinjen važan korak ka unapređenju sistema ranog vaspitanja i obrazovanja. Na teritoriji opštine deluje sedam objekata Predškolske ustanove „Radost“, koji ravnomerno pokrivaju i urbana i ruralna područja. Postojeća mreža javnih predškolskih ustanova u okviru PU „Radost“ Vrnjačka Banja trenutno čine 44 vaspitne grupe, smeštene y 14 objekata, te je procenjeno da je potrebno jačanje kapaciteta u pojedinim naseljima i uvođenje novih grupa, pre svega u Štulcu, Vrnjcima, Gračacu i Podunavcima. Planira se i izgradnja novog, savremenog objekta, imajući u vidu starost postojećih zgrada „Radost“ i „Kolibri“, koje su u funkciji više od četiri decenije. Posebna pažnja biće posvećena očuvanju grupa u seoskim naseljima, kako bi se obezbedila ravnomerna dostupnost vaspitno-obrazovnih sadržaja i doprinelo ostanku mladih porodica u ruralnim sredinama. Cilj lokalne samouprave je da najmanje 70% dece uzrasta od jedne godine do polaska u školu bude obuhvaćeno sistemom predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
U nastavku sednice, jednoglasno je podržana inicijativa za izradu Master plana razvoja turizma opštine Vrnjačka Banja za period 2026 - 2030, koji će predstavljati osnovni strateški dokument za dalje unapređenje turističke ponude, infrastrukture i investicionog ambijenta. Plan će biti izrađen na osnovu sveobuhvatne analize postojećeg stanja i kroz dijalog svih zainteresovanih strana: predstavnika lokalne samouprave, turističke privrede, stručne javnosti i građana. Osnovni cilj jeste definisanje vizije razvoja, programa i prioriteta u svim segmentima turizma -banjskog, kulturnog, zdravstvenog i aktivnog, u skladu sa nacionalnim i međunarodnim standardima održivog razvoja.
U cilju rešavanja brojnih građanskih i privrednih zahteva, na dnevnom redu našle su se i imovinsko-pravne odluke, uključujući otuđenje, pribavljanje i razmenu zemljišta radi ispravke granica katastarskih parcela.
Skupština je usvojila i izmenu Odluke o načinu, postupku i organima nadležnim za sprovođenje javnih rasprava, čime se dodatno unapređuje transparentnost rada i podstiče aktivno učešće građana u donošenju odluka od javnog značaja.
Usvojeni su i izveštaji o radu javnih ustanova i preduzeća za 2024. godinu, među kojima su Centar za razvoj inovativnih delatnosti, Kulturni centar, PU „Radost“, Sportski centar, Narodna biblioteka „Dr Dušan Radić“, Turistička organizacija, Opštinska stambena agencija, Crveni krst i Centar za socijalni rad. Predstavljena je i analiza poslovanja javnih preduzeća i društava kapitala čiji je osnivač opština.
U okviru tačke „Izbori i imenovanja“, odlučivano je o novim sastavima nadzornih odbora javnih preduzeća, a sednica je završena postavljanjem odborničkih pitanja i iznošenjem inicijativa od značaja za lokalnu zajednicu.