U skladu sa Planom aktivnosti projekta „Mladima na selu podrška na delu“, koji realizuje Centar za decu i omladinu Vrnjačka Banja, u partnerstvu sa WEBIN Beograd, a koji je finansijski podržan od EU i Opštine Vrnjačka Banja, uz tehničku podršku UNDP u okviru prgrama ReLOaD2, u Gračacu je organizovan javni događaj „Prezentacija turističkih potencijala sela Gračac“. U ulozi domaćina, u staroj gračačkoj školi bili su: Milan Planjanin, član Opštinskog veća, Mladen Raičević i prof. dr Marija Kostić, odbornici SO, Goran Đurović, predsednik Mesne zajednice Gračac, lokalni paroh iz Crkve „Sveti Sava“, kao i mladi - Ivana Marić Drenovak, izvršilac iz Odseka za LER, Sofija Đurović, kao kokreator aktivističkog plana razvoja Gračaca i drugi koji su bili uključeni u realizaciji projekta. Događaju su prisustvovali i Valentina Krstić, predsednica Centra za decu i omladinu, Marko Stojanović rukovodilac istraživanja, predstavnikWEBIN-a i Jelena Nastić, izvršna direktorka WEBIN-a.
Mladi iz Gračaca, koji su tokom projekta učestvovali na obukama o aktivizmu mladih i ruralnom razvoju, izradili su Plan revitalizacije lokalne zajednice i osmislili javni događaj „Prezentacija turističkih potencijala sela Gračac“. Ova prezentacija može se projektovati kako meštanima i mladima sa teritorije cele opštine, tako i turistima, što je i jedan od ciljeva projekta, a to je proširenje turističke ponude Opštine Vrnjačka Banja u ruralnim područjima.
U tom cilju za mlade Gračaca iz sredstava ovog projekta nabavljen je video projektor, veliko platno i pet klupa koje će se koristiti za organizaciju ovog i sličnih javnih događaja.
Valentina Krstić upoznala je prisutne sa aktivnostima na projektu „Mladima na selu podrška na delu“.
„Mladi iz više sela prošli su obuke i samostalno su pripremili svoje aktivističke planove, odnosno šta bi u budućnosti u svojim selima pokrenuli i realizovali. Gračac je dobio video projektor, veliko platno i pet klupa. Potpisali smo prenos vlasništva i sada je to u vlasništvu Mesne zajednice Gračac“, rekla je Valentina Krstić.U narednih 15 dana sledi i dodela opreme mladima Novog Sela, Stanišinaca, Podunavaca i Vrnjaca, u skladu sa potrebama istaknutim u planovima revitalizacije lokalnih sredina, kako bi ubuduće mogli da organizuju manifestacije i akcije u svojim sredinama.
„Obišao sam Muzej, pogledao sam film o Gračacu i vidim da je Gračac staro, staro selo, na kome se ne vidi nijedna bora. Čestitao bih Gračancima što su uspeli da sačuvaju i obnove staru školu, multifunkcionalni objekat sa lepim dvorištem. Posmatrano iz šire perspektive, projekat se bavi pitanjem koliko selo i ruralna sredina mlađim generacijama može da ponudi za život. Može. Samo mora više da se radi, da se selo ne posmatra kao socijalna, već i kao razvojna kategorija“, rekao je Marko Stojanović.