Na današnjoj sednici Opštinskog veća opštine Vrnjačka Banja, kojom je predsedavao zamenik predsednika opštinem Ivan Džatić, razmatrani su predlozi odluka i rešenja od značaja za razvoj turizma, uređenje imovinsko-pravnih odnosa i prostornog planiranja, kao i tekuće finansijske potrebe pojedinih organizacionih jedinica.
Posebna pažnja bila je posvećena predlogu Odluke o pokretanju izrade strateškog master Plana razvoja turizma, kojim se postavljaju osnove za sistematsko i dugoročno planiranje turističkog razvoja Vrnjačke Banje kao vodeće banjske destinacije. Master plan će predstavljati okvir za buduće investicije, unapređenje turističke ponude i pozicioniranje na domaćem i međunarodnom tržištu. Cilj izrade strategijskog Master plana razvoja turizma Opštine Vrnjačka Banja za period 2026-2030. jeste da se, kroz transparentan proces, na osnovu analize postojećeg stanja i dijaloga svih zainteresovanih strana, definiše vizija, strateški ciljevi, programi, planovi rasta i razvoja turizma, investicije u turizmu, planovi marketinga i konkurentnosti, kao i mere za njihovo sprovođenje, usklađeni sa relevantnim nacionalnim i međunarodnim politikama radi obezbeđenja održivog razvoja turizma u opštini Vrnjačka Banja. Razlozi za donošenje ove odluke ogledaju se u potrebi strateškog i planskog pristupa razvoju turizma kao jedne od ključnih privrednih grana opštine Vrnjačka Banja. Izrada strategijskog Master plana omogućiće sagledavanje trenutnog stanja, identifikaciju potencijala i izazova, te definisanje jasnih ciljeva prioriteta i mera za unapređenje turističke ponude, infrastrukture i konkurentnosti destinacije u periodu 2026 - 2030. godine. Plan treba da bude usklađen sa nacionalnom strategijom razvoja turizma i da obezbedi održivi razvoj, uz optimalno korišćenje resursa i uključivanje svih relevantnih aktera kroz partnerski pristup. Donošenje ovakvog dokumenta je neophodno za usmeravanje budućih investicija i aktivnosti ka ostvarenju dugoročne vizije razvoja turizma Vrnjačke Banje.
Veće je razmatralo i set imovinsko-pravnih odluka koje se odnose na ispravke granica parcela, otuđenja i razmene zemljišta. Cilj ovih postupaka je usaglašavanje stvarnog stanja na terenu sa katastrom i stvaranje preduslova za legalizaciju i razvoj infrastrukturnih projekata.
Takođe, usvojen je i Nacrt Plana detaljne regulacije za prostor Pijace, čime se omogućava uređenje ovog značajnog javnog prostora u skladu sa savremenim standardima i potrebama lokalnog stanovništva i privrede. Planom detaljne regulacije obuhvaćena je zona „PDR Pijaca“, prostor između saobraćajnice Zeleni bulevar, Kraljevačke ulice i novoplanirane saobraćajnice sa severozapadne strane i Doma zdravlja „Dr Nikola Džamić“ sa jugozapadne strane.
Veće je razmatralo i zahtev Odeljenja za privredu i društvene delatnosti za odobravanje sredstava iz budžetske rezerve u iznosu od 150.000 dinara za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje i doprinose za zdravstveno osiguranje za lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture.
Kao dopunu dnevnog reda, Veće je razmatralo Rešenje o dodeli sredstava krajnjim korisnicima u postupku sprovođenja energetske sanacije porodičnih kuća i stanova na teritoriji opštine Vrnjačka Banja za 2024. godinu. Konkurs je objavljen 8. novembra, a na konkursu je bilo 68 prijava, od kojih je 22 korisnika ispunilo uslove i obezbeđena su sredstva. Uslove Konkursa je ispunilo još 28 korisnika koji su konkurisali, ali za njih nije bilo sredstva, s obzirom na to da je u Konkursu naznačeno da će se novac dodeljivati do utroška sredstava. Ukupan iznos sredstava za ove namene iznosio je 6.250.000,00 dinara, a obezbeđen je iz budžeta Opštine i Ministarstva rudarstva i energetike. Korisnici koji su ispunili uslove iz Konkursa, a nisu dobili sredstva, moći će da konkurišu na novom Konkursu, koji će biti raspisan sredinom juna.
Data je i saglasnost na izveštaje o radu Turističke organizacije Vrnjačka Banja i Opštinske stambene agencije, kao i na predloge članova nadzornih odbora javnih preduzeća.