Opština Vrnjačka Banja i Centar za socijalni rad Vrnjačka Banja će uz pomoć Stalne konferencije gradova i opština u narednom periodu raditi na unapređenju usluga i politika socijalne zaštite kroz projekat „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“. Projekat finansira Evropska unija kroz nacionalni Program IPA 2020. U okviru ovog programa, započet je rad na projektu „Home alone“ koji predviđa proširenje usluge „Pomoć u kući u seoskom području“. Vrednost projekta je 7,5 miliona dinara, a učešće Opštine je 1,6 miliona dinara.
Centar za socijalni rad Vrnjačka Banja već 20 godina pruža uslugu „Pomoć u kući“. Usluga je najpre pružana projektno, a od 2007. godine Opština finansira uslugu i omogućila je da se pruža u kontinuitetu. Zbog zakonskih ograničenja nije bilo moguće širenje usluge na seosko područje. Ovim projektom će usluga biti dostupna starijem stanovništvu u ruralnim područjima. Staračka samačka domaćinstva su praktično više ugrožena od gradskih jer im je manje dostupna prodavnica, apoteka, udaljeniji im je Dom zdravlja i druge institucije. Projekat predviđa angažovanje pet geronto-domaćica, a planira se da budu obuhvaćena sela Vrnjci, Novo Selo, Podunavci, Vraneši, Štulac i Ruđince. Najpre će se vršiti izbor gerentodomaćica, a zatim mapiranje korisnika. Realizacija projekta je otpočela. Napori se ulažu ka proširenju usluge i na druga sela.
Počinje još jedna razvojna etapa u socijalnoj zaštiti gde će se Opština Vrnjačka Banja, kao jedna odgovorna lokalna samouprava, zajedno sa Centrom za socijalni rad Vrnjačka Banja, više baviti socijalnom zaštitom i širenjem usluga socijalne zaštite. Na taj način, težiće se tome da svi građani imaju podjednake mogućnosti i da stvaramo društvo ravnopravnih. Stanovništvo opštine Vrnjačka Banja se vodi kao demografski staro stanovništvo i sve više će nam biti potrebne slične usluge. Tendencija je da se broj starih samačkih domaćinstava povećava i potrebno je izbeći smeštanje u dom.
Pored navedenog, radi se i na izmeni akata i pravilnika koje je opština donela vezano za pružanje usluga socijalne zaštite, kao i na Programu unapređenja socijalne zaštite na teritoriji Opštine Vrnjačka Banja, odnosno krovnog dokumenta koji će se koristiti za unapređenje postojećih usluga i stvaranje novih. Krajnji cilj jeste da se što više usluga uvede i da one budu dostupne našim građanima kojima su potrebne, počev od starih, invalidnih lica, dece sa smetnjama u razvoju, marginalizovanih grupa našeg društva… Opština već finansira Dnevni boravak URDOUR-u, finansira uslugu Lični pratilac deteta, Pomoć u kući, a u planu je da imamo Savetovalište za brak i porodicu, Savetovalište za mlade i Klub za stare.