U Velikoj sali Opštine Vrnjačka Banja, održano je stručno predavanje iz oblasti biljne proizvodnje i digitalizacije u poljoprivredi, koje je okupilo poljoprivrednike sa teritorije vrnjačke opštine. Predavanje je organizovano u saradnji sa Poljoprivrednom savetodavnom i stručnom službom Kraljevo i vrnjačkoj lokanom samoupravom, a prisutni su imali priliku da se upoznaju sa najnovijim stručnim preporukama i inovacijama u ovoj oblasti.
Stručnjaci PSSS Kraljevo govorili su o značaju pravilne analize zemljišta kao osnovi za kvalitetnu proizvodnju, zatim o aktuelnim izazovima u zaštiti maline od bolesti i štetočina, kao i o mogućnostima koje digitalni alati, poput eAgrara, pružaju. Posebna pažnja bila je usmerena na praktične savete koji mogu direktno uticati na povećanje efikasnosti i održivosti poljoprivredne proizvodnje.
„PSSS Kraljevo pokriva teritorije opštine Vrnjačka Banja, Kraljevo, Ivanjica i Raška.
digitalnu platformu za poljoprivredu. Jedna od bitnijih tema današnjeg predavanja bila je eAgrar, digitalna platforma koja je zaživela, tako da svi podsticaji idu preko ove platforme. Kao poljoprivredna savetodavna stručna služba dajemo besplatne savete svim registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima“, ističe Branko Galović, direktor PSSS Kraljevo.
Ova predavanja predstavljaju važan vid podrške našim poljoprivrednicima i doprinose njihovom stručnom usavršavanju.
„Preporučujemo poljoprivrednim proizvođačima da, pre nego što krenu u neku poljoprivrednu proizvodnju, odrade agrohemijsku analizu zemljišta. Ona je bitna, bilo da je to proizvodnja u povrtarstvu, ratarstvu ili vinogradarstvu. Poljoprivrednim proizvođačima, od dokumentacije, prvo je potrebno da imaju potvrdu o aktivnom statusu i strukturu biljne proizvodnje. Na taj način ostvaruju mogućnost na besplatnu analizu zemljišta, jer je Uredbom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede doneta da svako poljoprivredno gazdinstvo koje je registrovano može uraditi besplatnu agrohemijsku analizu zemljišta u vrednosti od 4 uzorka, odnosno 4 parcele, a u zavisnosti od toga koja je biljna kultura. Ukoliko je voćarstvo u pitanju i voćarske kulture, radi se na dubini od 0 do 30 cm i od 30 do 60. Uzorke mogu uzimati poljoprivredni proizvođači. Na lični zahtev mogu doneti uzorak koji je pravilno obeležen i doneti u akreditovanu laboratoriju koja je u okviru Poljoprivredne savetodavne i stručne službe. Mi imamo grupu za laboratorijska ispitivanja koja radi agrohemijsku analizu zemljišta, a isto poljoprivredni proizvođači mogu podneti zahtev u okviru naše Službe i savetodavci će izaći na teren da odrade uzorkovanje zemljišta za agrohemijsku analizu“, naglašava Jovana Knežević, savetodavac PSSS Kraljevo.