Centar za decu i omladinu Vrnjačka Banja, u partnerstvu sa organizacijom WEBIN iz Beograda, organizovao je završnu konferenciju projekta „Mladima na selu podrška na delu“. Po rečima menadžerke projekta, Valentine Krstić, projekat je realizovan u periodu od 15. novembra 2023. do kraja avgusta 2024. godine, sa ciljem da se unapredi život mladih u ruralnim sredinama Vrnjačke Banje, kroz niz aktivnosti koje su obuhvatile istraživanja, obuke, aktivističke planove i realizaciju.
Širok spektar aktera, uključujući Opštinu Vrnjačka Banja, Turističku organizaciju, Fakultet za hotelijerstvo i turizam, Ugostiteljsko-turističku školu, seoske mesne zajednice, kao i omladinska udruženja bili su deo navedenog projekta.
Jedna od ključnih aktivnosti bila je realizacija istraživanja o prednostima i nedostacima života na selu za mlade, sprovedenog od januara do marta 2024. godine. U istraživanju je učestvovalo 45 mladih, od kojih su neki prisustvovali radionicama. Prezentovani rezultati su ukazali na prirodne lepote, čist vazduh, razvijenu infrastrukturu u prigradskim selima kao prednosti, dok su glavni nedostaci udaljenih sela bili manjak mogućnosti za zaposlenje, nedostatak osnovnih usluga i neredovan javni prevoz. Kao preporuka iz izveštaja istaknuto je uključivanje svih aktera u obezbeđivanju resursa mladima za sprovođenje javnih akcija i organizaciju događaja.
Tokom projekta, 20 mladih je prošlo kroz različite programe osnaživanja i obuke o aktivizmu, volonterizmu, ruralnom i eko-turizmu, uključujući posete turističkim domaćinstvima i obuku za organizaciju javnih događaja. Realizovani su i „Aktivistički planovi za revitalizaciju seoskih sredina“, kao i niz konkretnih akcija u pet seoskih zajednica.
Podrška u okviru projekta pružena je kroz nabavku opreme, poput parkovskih klupa, rasklopivih tezgi za izlaganje proizvoda, video projektora i platna za projekcije, šatora za manifestacije i drugih resursa, koji su obezbeđeni mladima u selima Vrnjci, Ruđinci, Stanišinci, Gračac, Podunavci i Novo Selo.
Ukupan broj direktnih korisnika projekta bio je 20 mladih polaznika obuka, 5 mladih i 2 odrasle osobe kao ko-kreatori aktivističkih planova, sa 76 učesnika u javnim događajima i 12 uključenih institucija.
Učesnike konferencije u ime Opštine Vrnjačka Banja, pozdravio je član Opštinskog veća, Milutin Dumanović koji je istakao da je navedeni projekat pokazao da vrnjačka lokalna samouprava ulaže mnogo u ruralna područja i podsetio da Ministarstvo za turizam i omladinu izdvaja značajna sredstva za razvoj ruralnog turizma, te naglasio da svi koji žele da konkurišu, pomoć i podršku mogu potražiti od stručnih službi Opštinske uprave. Obraćajući se prisutnima, prodekan za nastavu na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam, prof. dr Marija Kostić izrazila je zadovoljstvo što je ova visokoškolska ustanova bila partner na projektu i ukazala da je među studentima vladalo veliko interesovanje da se uključe, kao i da to nije bilo moguće, jer je jedan od uslova bio da mogu učestvovati samo mladi koji žive na teritoriji vrnjačke opštine. „Ovakav projekat vrlo lako se može preslikati i na druge opštine“, rekla je Marija Kostić i istakla: „ S obzirom da je turizam u Banji sa velikom tradicijom, jasno je da fokus treba pomeriti i ka ruralnom turizmu i mogućnostimi da se on što više razvija, što je kroz službe Opštine Vrnjačka Banja već i sprovedeno i što me zaista raduje“. Ukazala je i da je veliki broj mladih u istraživanju koje je sprovedeno u okviru projekta, iskazalo želju da svoj život provede u zdravijem okruženju, odnosno na selu.
Predsednica Udruženja građana „Pelcer“, Marija Seočanac zahvalila je na donaciji i ukazala da u Novom Selu nedostaje prostor, poput doma kulture gde bi mladi mogli da se okupljaju i realizuju aktivnosti. „Donacija koja je obezbeđena Novom Selu kroz ovaj projekat, a koja je donirana Udruženju „Pelcer“, omogućiće nam da ubuduće ne iznajmljujemo šator, klupe i sve ostalo što nam je potrebno kako bismo organizovali sve događaje i manifestacije koje su pred nama, a imamo ih dosta. Nadam se da će i ubuduće sve ideje mladih biti upotpunjene i da će svi imati mogućnost da sprovedu u delo sve što zamisle“, dodala je Marija Seočanac.
Nebojša Alimpić, načelnik Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj i investicije ukazao je da se ovaj projekat finansira kroz RELOAD 2 program. „To je Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu i u njemu učestvuju, pored Srbije, i Makedonija, Albanija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora. Specifičan je po tome što traže jednu proceduru koja je transparentnija i vidljiviji u načinu na koji se sredstva dodeljuju, a samim tim i u načinu na koji se sredstva troše. Zadovoljni su kako je to realizovano u opštini Vrnjačka Banja i zahvaljujući vama, oni su stekli lepo mišljenje i o Opštinskoj upravi kao o nekom ko može da opravda ta sredstva“, naveo je Alimpić i najavio novi ciklus.
Valentina Krstić je naglasila da je Opština Vrnjačka Banja pružila značajnu podršku kao garant u sprovođenju ReLOaD projekata, koje su uspešno realizovala odgovorna i ozbiljna udruženja, uvek dosledna u ostvarenju svojih planova. „Raduje me što su svi zadovoljni i što smo postigli odlične rezultate,” dodala je Valentina Krstić.
Projekat je finansirala Evropska unija kroz program „ReLOaD 2“ (Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu), uz tehničku podršku UNDP-a i Opštine Vrnjačka Banja, koja je pokazala spremnost i odgovornost u podršci omladinskim udruženjima i njihovim inicijativama. Na završnoj konferenciji su uručeni sertifikati i istaknuto zadovoljstvo svih učesnika postignutim rezultatima. Takođe je izrazžena nada da će se slični projekti realizovati i u budućnosti, pružajući mladima podršku, sigurnost i mogućnosti za razvoj.