Центар за децу и омладину Врњачка Бања, у партнерству са организацијом WEBIN из Београда, организовао је завршну конференцију пројекта „Младима на селу подршка на делу“. По речима менаџерке пројекта, Валентине Крстић, пројекат је реализован у периоду од 15. новембра 2023. до краја августа 2024. године, са циљем да се унапреди живот младих у руралним срединама Врњачке Бање, кроз низ активности које су обухватиле истраживања, обуке, активистичке планове и реализацију.
Широк спектар актера, укључујући Општину Врњачка Бања, Туристичку организацију, Факултет за хотелијерство и туризам, Угоститељско-туристичку школу, сеоске месне заједнице, као и омладинска удружења били су део наведеног пројекта.
Једна од кључних активности била је реализација истраживања о предностима и недостацима живота на селу за младе, спроведеног од јануара до марта 2024. године. У истраживању је учествовало 45 младих, од којих су неки присуствовали радионицама. Презентовани резултати су указали на природне лепоте, чист ваздух, развијену инфраструктуру у приградским селима као предности, док су главни недостаци удаљених села били мањак могућности за запослење, недостатак основних услуга и нередован јавни превоз. Као препорука из извештаја истакнуто је укључивање свих актера у обезбеђивању ресурса младима за спровођење јавних акција и организацију догађаја.
Током пројекта, 20 младих је прошло кроз различите програме оснаживања и обуке о активизму, волонтеризму, руралном и еко-туризму, укључујући посете туристичким домаћинствима и обуку за организацију јавних догађаја. Реализовани су и „Активистички планови за ревитализацију сеоских средина“, као и низ конкретних акција у пет сеоских заједница.
Подршка у оквиру пројекта пружена је кроз набавку опреме, попут парковских клупа, расклопивих тезги за излагање производа, видео пројектора и платна за пројекције, шатора за манифестације и других ресурса, који су обезбеђени младима у селима Врњци, Руђинци, Станишинци, Грачац, Подунавци и Ново Село.
Укупан број директних корисника пројекта био је 20 младих полазника обука, 5 младих и 2 одрасле особе као ко-креатори активистичких планова, са 76 учесника у јавним догађајима и 12 укључених институција.
Учеснике конференције у име Општине Врњачка Бања, поздравио је члан Општинског већа, Милутин Думановић који је истакао да је наведени пројекат показао да врњачка локална самоуправа улаже много у рурална подручја и подсетио да Министарство за туризам и омладину издваја значајна средства за развој руралног туризма, те нагласио да сви који желе да конкуришу, помоћ и подршку могу потражити од стручних служби Општинске управе. Обраћајући се присутнима, продекан за наставу на Факултету за хотелијерство и туризам, проф. др Марија Костић изразила је задовољство што је ова високошколска установа била партнер на пројекту и указала да је међу студентима владало велико интересовање да се укључе, као и да то није било могуће, јер је један од услова био да могу учествовати само млади који живе на територији врњачке општине. „Овакав пројекат врло лако се може пресликати и на друге општине“, рекла је Марија Костић и истакла: „ С обзиром да је туризам у Бањи са великом традицијом, јасно је да фокус треба померити и ка руралном туризму и могућностими да се он што више развија, што је кроз службе Општине Врњачка Бања већ и спроведено и што ме заиста радује“. Указала је и да је велики број младих у истраживању које је спроведено у оквиру пројекта, исказало жељу да свој живот проведе у здравијем окружењу, односно на селу.
Председница Удружења грађана „Пелцер“, Марија Сеочанац захвалила је на донацији и указала да у Новом Селу недостаје простор, попут дома културе где би млади могли да се окупљају и реализују активности. „Донација која је обезбеђена Новом Селу кроз овај пројекат, а која је донирана Удружењу „Пелцер“, омогућиће нам да убудуће не изнајмљујемо шатор, клупе и све остало што нам је потребно како бисмо организовали све догађаје и манифестације које су пред нама, а имамо их доста. Надам се да ће и убудуће све идеје младих бити употпуњене и да ће сви имати могућност да спроведу у дело све што замисле“, додала је Марија Сеочанац.
Небојша Алимпић, начелник Одељења за локални економски развој и инвестиције указао је да се овај пројекат финансира кроз RELOAD 2 програм. „То је Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану и у њему учествују, поред Србије, и Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. Специфичан је по томе што траже једну процедуру која је транспарентнија и видљивији у начину на који се средства додељују, а самим тим и у начину на који се средства троше. Задовољни су како је то реализовано у општини Врњачка Бања и захваљујући вама, они су стекли лепо мишљење и о Општинској управи као о неком ко може да оправда та средства“, навео је Алимпић и најавио нови циклус.
Валентина Крстић је нагласила да је Општина Врњачка Бања пружила значајну подршку као гарант у спровођењу РеЛОаД пројеката, које су успешно реализовала одговорна и озбиљна удружења, увек доследна у остварењу својих планова. „Радује ме што су сви задовољни и што смо постигли одличне резултате,” додала је Валентина Крстић.
Пројекат је финансирала Европска унија кроз програм „РеЛОаД 2“ (Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану), уз техничку подршку UNDP-а и Општине Врњачка Бања, која је показала спремност и одговорност у подршци омладинским удружењима и њиховим иницијативама. На завршној конференцији су уручени сертификати и истакнуто задовољство свих учесника постигнутим резултатима. Такође је изразжена нада да ће се слични пројекти реализовати и у будућности, пружајући младима подршку, сигурност и могућности за развој.