U uvodnom delu Jasmina Trifunović je pozdravila sve prisutne i zahvalila se na uključenju u javnu raspravu, kao i Stalnoj konferenciji gradova i opština na pomoći da proces uključivanja građana u izradu budžeta za 2021. godinu bude organizovan na ovaj način. Nakon toga je predstavila je sve prisutne i dala kratku retrospektivu procesa uključivanja građana koji je započet u toku jula meseca 2020. godine. Obrazložila je način prikupljanja predloga građana koji su obrađeni i klasifikovani po prioritetima i izvodljivosti, a u skladu sa brojem glasova koje su predloženi projekti dobili od građana, kao i zakonskim i finansijskim mogućnostima Opštine.
Ispred radne grupe
- Jasmina Trifunović, rukovodilac Odseka za poslove organa Opštine,
- Zoran Dunić, rukovodilac Odseka za budžet i finansije,
Ispred javnih preduzeća i ustanova:
- Vanja Vukojević, Opštinska stambena agencija Vrnjačka Banja,
- Marijana Vrcalović Tošković, JKP „Banjsko zelenilo i čistoća“,
- Milka Ivanović, Turistička organizacija Vrnjačka Banja
Ispred civilnog sektora:
- Valentina Krstić, Udruženje „Centar za decu i omladinu“
- Snežana Pribaković, Udruženje „URDOR“
- Violeta Kostić, Udruženje“ Ljudi u akciji“
Nakon uvodne reči Jasmina Trifunović je prisutnima predstavila rezultate anketiranja građana i konsultacija sa relevantnim društvenim grupama, te objasnila je da je pripremljen upitnik za građane koji je sadržao 8 predloga projekata za koje su građani glasali, kao i da su građani u okviru istog upitnika dobili mogućnost da sami predlože projekte od interesa za opštinu. Upitnik je distribuiran svim javnim preduzećima, mesnim zajednicama, predstavnicima civilnog sektora, izdavaocima smeštaja i privredi, kao i svim građanima opštine Vrnjačka Banja u sklopu računa za smeće u toku jula meseca 2021. godine. Iznela je statistiku predloženih projekata napomenuvši da je popunjeno ukupno 639 anketnih listića, od čega je nevažećih bilo 329, a važećih 310. Najveći broj glasova je dobio projekat „Unapređenje saobraćajne komunikacije“ koji će se svakako naći u budžetu za 2021. godinu. Nakon toga sledi projekat „Rekonstrukcija centralnog dela kanalizacije Vrnjačke Banje“ i projekat „Priključenje na regionalne deponije i saniranje divljih deponija“. U pristiglim upitnicima građani su po slobodnom izboru predložili ukupno 79 projekata. Radna grupa za izradu nacrta Odluke o budžetu je analizirala sve upitnike, konsultovala nadležne službe i predsednika Opštine i i na osnovu toga uvrstila jedan deo projekata u Odluku u budžetu za 2021. godinu, što se može videti iz izveštaja za građane koji je pripremljen nakon procesa.
Gospodin Zoran Dunić je prisutnim učesnicima javne rasprave ukratko objasnio proces izrade budžeta opštine Vrnjačka Banja, kao i da se budžet Opštine u potpunosti slaže sa datim smernicama makroekonosmke politike koju dostavlja Ministarstvo finansija na čelu sa resornim ministrom. Takođe, objasnio je da je budžet napravljen u skladu sa Uputstvom za pripremu Odluke o budžetu lokalne vlasti za 2021. godinu i projekcija za 2022. i 2023. godinu. Naglasio je da budžet vredi više ukoliko je blizak stvarnosti, te da je na taj način urađen i Predlog odluke o budžetu za 2021. godinu opštine Vrnjačka Banja, posebno ističući da budžetom nije moguće rešiti sve probleme, da želja ima mnogo, da su predlozi građanstva manje više prihvaćeni i usklađeni sa prihodom, ali da nije moguće sve uraditi.
Upoznao je prisutne o ukupnim prihodima i rashodima koji su predviđeni u 2021. godini, kao i da postoji i budžetski suficit koji će se upotrebiti delimično za vraćanje duga i delimično za uvećanje nefinansijske imovine. Naglasio je da je budžet pretrpeo i izmene u smislu visine prihoda zbog specifične epidemiološke situacije. Fokus budžeta u 2021. godini će svakako biti na rashodima za završetak započetih projekata, na finansiranju nekih novih projekata, između ostalih i projekata koji su predloženi u toku javne rasprave, putnu infrastrukturu, komunalnu infrastrukturu i javno osvetljenje radi smanjenja potrošnje i ostvarivanja ušteda. S obzirom na to da budžet sadrži sve elemente koji su propisani Zakonom, te da je zbog toga složen za ocenu od strane građana, urađen je i Građanski vodič kroz Predlog odluke o budžetu za 2021. godinu, koji je gospodin Dunić prezentovao u nastavku javne rasprave.
Valentina Krstić – Centar za decu i omladinu – Pohvaljuje način na koji se sada radi i izrađuje budžet, jer građani mogu lako da dođu do informacija o projektima koji će se finansirati. Takođe, imala je pitanje u vezi projekata koji su već predloženi na sastanku sa predstavnicima civilnog sektora, ali da je shvatila da su ti projekti već prepoznati kroz budžet.
Snežana Pribaković – Udruženje URDOR – Važno je da se sve što je rečeno sprovede u delo. Na predlog Milijane Zdravković Mihajlov iz Stalne konferencije gradova i opština da se podigne vidljivost problema porodica sa decom sa smetnjama u razvoju u buduće, kako bi projekti u vezi sa tim dobili veće finansiranje, Snežana smatra da je to veoma važno, da su počele aktivnosti u vezi vidljivosti i da će ubuduće raditi intenzivnije na tome. Utoliko više, što je broj bodova od strane građana za predviđeni projekat „Dnevni centar za osobe sa posebnim potrebama“ iz upitnika veoma nizak, što ukazuje na nedostatak interesovanja građana za probleme ovakve vrste.
Valentina Krstić – Centar za decu i omladinu je dodala da se jedan takav projekat iz oblasti socijalne zaštite za zbrinjavanje dece sa smetnjama u razvoju, kao i socijalnih slučajeva već nalazi u Stambenoj strategiji, te da nije nephodno bilo kakvo dodatno angažovanje na istraživanju potreba.
Jasmina Trifunović se na kraju zahvalila svim učesnicima koji su učestvovali i doprineli da budžetski proces bude transparentniji.