U Kabinetu predsednika opštine Vrnjačka Banja održan je radni sastanak sa koordinatorkom iz Ministarstva privrede, Oliverom Jovanović, nadzorom i izvođačima radova o stepenu realizacije projekta „Sanacija postrojenja za prečišćavanje vode i rezervoara Lipova“. Ovo je druga poseta predstavnika Ministarstva privrede od početka realizacije projekta, koji je deo Plana opštinskih kapitalnih investicija za 2025. godinu. Radovi su planirani da traju 120 dana, a finansiraju ih Ministarstvo privrede i Opština Vrnjačka Banja u jednakom iznosu.
Trenutno se realizuje prva faza sanacije, kojom se uspostavljaju osnovni uslovi za kontinuirano i efikasno vodosnabdevanje. Druga faza obuhvatiće automatizaciju celokupnog procesa prečišćavanja vode.
Po rečima predsednika opštine Vrnjačka Banja, Bobana Đurovića ovo je trenutno najbitniji projekat u Vrnjačkoj Banji. „Pored kanalizacije, problem Banje je vodosnabdevanje i upravo ovaj projekat daće rešenje mnogih problema u vodosnabdevanju, pogotovo u najkritičnijim zonama Vrnjačke Banje, u kojima smo prošle godine i godinama unazad imali problema u momentima kada su kišni dani. Tada dolazi do zamućenja naših izvorišta i reka, gde su kapaciteti, koji su neophodni, a to je od 30 do 35 litara vode koja treba da dođe do krajnjih korisnika, svodili na 17 do 23 sekundnih litara, što je dovodilo do destabilizacije vodosnabdevanja. Završetak radova na sanaciji postrojenja za prečišćavanje vode i rezervoara Lipova rešiće ovaj problem“, rekao je Boban Đurović. On je ukazao da su urađene tri prostorije i niše za postavljanje filtera, gde će u svakom momentu jedan filter, koji će biti u postupku ispiranja, zameniti druga dva.
„Na ovaj način nećemo imati situaciju u kojoj bismo morali da smanjimo kapacitet vode. Izgrađen je i rezervoar od 300.000 litara koji će konstantno biti pun vodom, tako da će u slučajevima nekih velikih elementarnih nepogoda, taj rezervoar omogućiti kontinuitet u vodosnabdevanju dok se situacija ne reguliše“, dodao je Đurović.
Na današnjem sastanku usaglašena je sva papirologija i konstatovano da se radovi izvode po dinamičkom planu. Cilj je da se ovaj projekat završi u ugovorenim rokovima, kako bi se nastavilo sa drugom fazom koja podrazumeva automatizaciju celog procesa.
Izvođenje radova povereno je kompaniji „Jedinstvo Sevojno“, dok je „Akva Interma“ zadužena za isporuku neophodne opreme.
Ukupna vrednost prve faze projekta premašuje 100 miliona dinara, a njegovom realizacijom značajno će se poboljšati kvalitet vodosnabdevanja u Vrnjačkoj Banji. Pored ovog projekta, otpočinju i radovi na projektu „Vitojevac“. Ovim projektom, sa sadašnjih 7 do 10 litara vode povećaće se na 30 sekundnih litara, posebno u Ulici Velibora Markovića, Kneza Miloša i u delu Vrnjaca ispod pruge i delu Štulca.
„Kroz ovu investiciju vrednu oko 45 miliona dinara dobićemo novo rezervoarsko postrojenje, skidanje gvožđa i mangana iz postojećih bušotina… Kupljeno je već zemljište na tom prostoru od porodice Radičević, a radi se na projektnoj dokumentaciji. Ideja je da se kod Pet hrastova napravi sistem, da budu odvojeni naselje Štulac, Vrnjci i deo Kneza Miloša od Ulice Velibora Markovića. Ovim sistemom razdvajanja trebalo bi da imamo potpunu usaglašene pritiske u svim cevima i da ti krajevi budu snabdeveni vodom“, naglasio je predsednik opštine Boban Đurović.
Nakon sastanka, usledio je obilazak terena kako bi se na licu mesta sagledao napredak radova.