Ko kreira sliku u medijima o ustanovama socijalne zaštite, pitanje je kojim su se danas bavili predstavnici centara za socijalni rad iz Vrnjačke Banje i okolnih gradova i opština na tribini koju je inicirala Komora socijalne zaštite. Tribina je organizovana u velikoj sali Opštine Vrnjačka Banja, u okviru manifestacije „Dani komore socijalne zaštite - prvih 10 godina“.
„Cilj današnjeg sastanka je razmene informacija sa kolegama u vezi sa medijskim izveštavanjem o sistemu socijalne zaštite, s obzirom na sve učestalije negativne naslove o radu centara. Jako je bitno videti gde su u svemu tome predstavnici centara za socijalni rad i na koji način se to može promeniti“, rekla je direktorka Komore, Sandra Perović. Po njenim rečima, negativni naslovi se najčešće odnose na delatnost centara za socijalni rad u domenu zaštite dece, posebne zaštite žrtava nasilja u porodici, lica koja imaju određene smetnje, pa su pod starateljskom zaštitom. Ona takođe naglašava i da se često na teret centara za socijalni rad stavlja i rad mnogih drugih institucija sudova, tužilaštva, policije zdravstva… Sandra Perović podseća i na zakonsku obavezu da, prilikom izveštavanja treba voditi računa o tome da se ne otkriva identitet žrtve, ukoliko je reč o porodičnom nasilju, a posebno identitet maloletnih lica jer, u suprotnom, te mlade osobe mogu biti stigmatizovane u društvu, trpeti veliki pritisak vršnjaka i okoline.
Kao jedan od identifikovanih uzroka koji su doveli do toga da se rad centara često navodi u negativnom kontekstu jeste i zakonska obaveza centara o čuvanju službene tajne.
„Centri imaju obavezu čuvanja službene tajne i svih podataka do kojih dođu u toku rada sa nekom porodicom. To ćutanje centara na bombastične vesti se uglavnom pogrešno tumači“, navodi direktorka za Centra za socijalni rad, Sandra Nikolendžić i dodaje da bi zajedno sa Komorom, resorno ministarstvo i svi centri trebalo da rade na kreiranju drugačije slike od one koja se u medijima plasira. „U poslednja tri meseca, u Srbiji smo imali napade na tri socijalna radnika i to je sve zbog plasiranja negativne slike o centrima“, dodaje Sandra Nikolendžić i ističe da bi sistem socijalne zaštite trebalo približiti javnost i informisati je o nadležnostima i poslovima koje centri obavljaju.