Danas je u Vrnjačkoj Banji održana svečanost povodom obeležavanja Dana oslobođenja u Prvom svetskom ratu, važnog datuma iz istorije koji slavi hrabrost i žrtvu naših predaka. Skupštinskom odlukom od 30. januara 2019. godine, 6. oktobar je zvanično ustanovljen kao datum od opštinskog značaja, posvećen svima koji su dali živote za oslobođenje Vrnjačke Banje u Prvom svetskom ratu.
Svečanost je održana u porti Hrama rođenja presvete Bogorodice, gde su se, pored građana, okupili i predstavnici lokalne samouprave, javnih preduzeća, ustanova, udruženja, vrnjačkih škola. Sveštenstvo Crkvene opštine Vrnjačka Banja služilo je parastos poginulim i preminulim borcima, nakon čega su položeni venci kod spomen-ploče na kojoj su uklesana imena 256 heroja vrnjačkoj kraja koji su stradali u ratovima od 1912. do 1918. godine.
Vence su položile delegacije Opštine Vrnjačka Banja, koju je predvodio predsednik SO, Ivan Radović, kao i predstavnici Udruženja potomaka ratnika 1912-1920, Saveza boraca i Udruženje ratnih veterana.
Predsednik Udruženja potomaka ratnika, Slobodan Dišović je istakao značaj ovog datuma, naglasivši da se ovim obeležavanjem jačaju sećanja na one koji su doneli slobodu Vrnjačkoj Banji. Prisutnima se obratio i Ognjan Topalović, potomak solunskog ratnika, koji je za ovu priliku napisao pesmu „Srbija“.
O ovom značajnom datumu i događajima koji su prethodili oslobođenju Vrnjačke Banje govorio je još jedan potomak solunskih ratnika, Dragan Paripović, profesor istorije u vrnjačkim srednjim školama, dok je učenica Ugostiteljsko-turističke škole, Dunja Luković kazivala stihove pesme „Čovek peva posle rata“, autora Dušana Vasiljeva. Snažan utisak na sve prisutne ostavio je nastup hora „Abrašević 2014“ otpevavši pesme „Ovo je Srbija“ i „Tamo daleko“ koje su nadahnute patriotizmom i setom za izgubljenim životima i borcima koji su se žrtvovali za slobodu naše zemlje.
Dan oslobođenja Vrnjačke Banje u Prvom svetskom ratu vezuje se za istorijski događaj iz oktobra 1918. godine, kada je izvidnica Trećeg konjičkog puka Drinske divizije ušla u Banju. U znak zahvalnosti herojima koji su svojim životima platili cenu naše slobode, Opština Vrnjačka Banja, u saradnji sa Udruženjem potomaka ratnika 1912-1920 i Kulturnim centrom Vrnjačka Banja, ovaj dan svečano obeležava.