Na osnovu Javnog poziva za podsticaje investicija u fizička sredstva poljoprivrednih gazdinstava za 2024. godinu, koji je bio otvoren od 13. juna do 12. jula ove godine, danas je uručeno 153 ugovora nosiocima registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Po rečima predsednice Komisije za poljoprivredu i selo, Milice Đorđević, od ukupno 157 prijava, 153 je ispunilo uslove i ostvarilo pravo na sredstva. Najveći broj prijavljenih konkurisao je za nabavku sistema za navodnjavanje „kap po kap“, dok je značajan broj podnosilaca zahteva aplicirao i za kupovinu kvalitetnih priplodnih grla, odnosno uvećanje stočnog fonda i za nabavku sadnica, a manji broj za nabavku pčelarske opreme.
Od 10 miliona namenjenih za poljoprivredu, za ove namene je iz budžeta izdvojeno 9 miliona dinara, a visina subvencija iznosila je od 30.000 do 80.000 dinara, u zavisnosti od vrednosti investicija za koje su poljoprivrednici konkurisali. Od ukupnog iznosa investicije, lokalna samouprava refinansira 40% vrednosti, pružajući značajnu finansijsku podršku poljoprivrednicima.
Predsednik opštine Vrnjačka Banja, Boban Đurović, prilikom uručenja ugovora, izrazio je zadovoljstvo odzivom poljoprivrednika na javni poziv i naglasio važnost kontinuiranog ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju. „Najveći uspeh vidim u tome da svi poljoprivredni proizvođači koji su prethodne godine dobili sredstva nastave sa svojim delatnostima i da u narednom periodu apliciraju za nova sredstva, čime će dodatno unaprediti svoja gazdinstva“, dodao je Đurović.
Lokalna samouprava Vrnjačke Banje intenzivno radi na podsticanju većeg broja građana da se posvete poljoprivredi, što potvrđuje i opredeljeni budžet, koji je ove godine iznosio gotovo 10 miliona dinara za podsticaje. Predsednik opštine je naglasio i važnost praćenja javnih poziva i konkursa koja raspisuje Ministarstvo poljoprivrede, a koje pruža mogućnost ostvarivanja prava na znatno veće subvencije, ali i ukazao na intenciju Opštine Vrnjačka Banja da kontinuirano ulaže u razvoj manjih poljoprivrednih gazdinstava. Takođe je podsetio i na promenu politike na državnom nivou. „Nekada su velika sredstva izdvajana za poljoprivredne proizvođače koji su imali velike obradive površine i veliki stočni fond. Međutim, u poslednje vreme intencija je da se sredstva usmere i ka manjim poljoprivrednim proizvođačima i da se oni podstaknu na proširivanje svoje delatnosti i kapaciteta u svojim gazdinstvima“.
„Veliki je broj zahteva za sisteme navodnjavanja, što je posledica sušnog perioda, ali raduje me i što poljoprivrednici ulažu u proširenje stočnog fonda i sadnju novih kultura“, dodao je Đurović, izrazivši zadovoljstvo što se sve veći broj mladih ljudi odlučuje za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom. On je pozvao poljoprivrednike da o ovim merama upoznaju svoje komšije i sve one ljude koji se bave poljoprivredom kako bi što veći broj poljoprivrednika konkurisao u narednom ciklusu, jer je, kako je naveo, pored turizma, poljoprivreda izuzetno značajna privredna grana.
Zamenik predsednika opštine, Ivan Džatić pozvao je poljoprivredne proizvođače da se udružuju, jer na taj način mogu da konkurišu i za sredstva namenjena udruženjima. „Udruživanje omogućava pristup različitim izvorima finansiranja, a mi ćemo vam uvek pružiti podršku“, istakao je Džatić, podsećajući na uspešne primere udruženja proizvođača kornišona i pčelara.
Najavljeno je i da će sledeće godine ova davanja biti dodatno uvećana.
Isplata sredstava po osnovu ovih ugovora biće izvršena sukcesivno u naredna dva meseca, prema utvrđenoj rang listi.