На основу Јавног позива за подстицаје инвестиција у физичка средства пољопривредних газдинстава за 2024. годину, који је био отворен од 13. јуна до 12. јула ове године, данас је уручено 153 уговора носиоцима регистрованих пољопривредних газдинстава. По речима председнице Комисије за пољопривреду и село, Милице Ђорђевић, од укупно 157 пријава, 153 је испунило услове и остварило право на средства. Највећи број пријављених конкурисао је за набавку система за наводњавање „кап по кап“, док је значајан број подносилаца захтева аплицирао и за куповину квалитетних приплодних грла, односно увећање сточног фонда и за набавку садница, а мањи број за набавку пчеларске опреме.
Од 10 милиона намењених за пољопривреду, за ове намене је из буџета издвојено 9 милиона динара, а висина субвенција износила је од 30.000 до 80.000 динара, у зависности од вредности инвестиција за које су пољопривредници конкурисали. Од укупног износа инвестиције, локална самоуправа рефинансира 40% вредности, пружајући значајну финансијску подршку пољопривредницима.
Председник општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, приликом уручења уговора, изразио је задовољство одзивом пољопривредника на јавни позив и нагласио важност континуираног улагања у пољопривредну производњу. „Највећи успех видим у томе да сви пољопривредни произвођачи који су претходне године добили средства наставе са својим делатностима и да у наредном периоду аплицирају за нова средства, чиме ће додатно унапредити своја газдинства“, додао је Ђуровић.
Локална самоуправа Врњачке Бање интензивно ради на подстицању већег броја грађана да се посвете пољопривреди, што потврђује и опредељени буџет, који је ове године износио готово 10 милиона динара за подстицаје. Председник општине је нагласио и важност праћења јавних позива и конкурса која расписује Министарство пољопривреде, а које пружа могућност остваривања права на знатно веће субвенције, али и указао на интенцију Општине Врњачка Бања да континуирано улаже у развој мањих пољопривредних газдинстава. Такође је подсетио и на промену политике на државном нивоу. „Некада су велика средства издвајана за пољопривредне произвођаче који су имали велике обрадиве површине и велики сточни фонд. Међутим, у последње време интенција је да се средства усмере и ка мањим пољопривредним произвођачима и да се они подстакну на проширивање своје делатности и капацитета у својим газдинствима“.
„Велики је број захтева за системе наводњавања, што је последица сушног периода, али радује ме и што пољопривредници улажу у проширење сточног фонда и садњу нових култура“, додао је Ђуровић, изразивши задовољство што се све већи број младих људи одлучује за бављење пољопривредном производњом. Он је позвао пољопривреднике да о овим мерама упознају своје комшије и све оне људе који се баве пољопривредом како би што већи број пољопривредника конкурисао у наредном циклусу, јер је, како је навео, поред туризма, пољопривреда изузетно значајна привредна грана.
Заменик председника општине, Иван Џатић позвао је пољопривредне произвођаче да се удружују, јер на тај начин могу да конкуришу и за средства намењена удружењима. „Удруживање омогућава приступ различитим изворима финансирања, а ми ћемо вам увек пружити подршку“, истакао је Џатић, подсећајући на успешне примере удружења произвођача корнишона и пчелара.
Најављено је и да ће следеће године ова давања бити додатно увећана.
Исплата средстава по основу ових уговора биће извршена сукцесивно у наредна два месеца, према утврђеној ранг листи.