Представници Европске уније и Програма Уједињених нација за развој UNDP доделили су бесповратна средства у укупном износу од 525.000 долара представницима и представницама 29 организација цивилног друштва за спровођење иницијатива у 7 градова и општина широм Србије. Највећи део финансијске подршке, 80 посто, обезбедила је ЕУ, а остатак средстава локалне самоуправе из сопствених буџета.
Шеф Одељења за сарадњу Делегације Европске уније у Србији, Никола Бертолини, рекао је да је подстицајно окружење за унапређење односа између представника власти и цивилног друштва важно за демократију и грађане Србије, и додао: „Европска унија ће наставити да подржава дијалог и сарадњу између представника власти и цивилног друштва, на националном и локалном нивоу.”
Награђене иницијативе допринеће унапређењу услуга здравствене и социјалне заштите, посебно за рањиве групе становништва, подстицању омладинског активизма, заштити животне средине, очувању културног и историјског наслеђа, као и промоцији туризма и одрживе пољопривреде. Спроводиће се у Врњачкој Бањи, Бабушници, Владичином Хану, Крушевцу, Тополи, Новом Саду и Суботици.
„Подршка локалним самоуправама да препознају, разумеју и спроводе транспарентне поступке доделе буџетских средстава организацијама цивилног друштва је од изузетног значаја за достизање циљева постављених у националним стратешким документима, као што је Стратегија за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва“, истакао је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов.
„Све награђене иницијативе цивилног друштва одабране су путем јавних позива које су расписале локалне самоуправе уз нашу подршку. Подржали смо партнерске општине и градове да пре расписивања организују отворени дијалог са ОЦД, као и заинтересованим грађанима и грађанкама, како би заједнички одредили приоритете за додатно финансирање у свакој од ових 7 локалних заједница. Такође смо организовали обуке о развоју пројеката, као и о транспарентном и партиципативном начину припреме и објављивања јавних позива за службенике који сарађују са цивилним друштвом”, истакао је Фабрицио Андреуци, вршилац дужности сталног представника УНДП-а у Србији.
Бесповратна средства за спровођење иницијатива цивилног друштва додељена су у оквиру пројекта „Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2)“, који финансира Европска унија, а спроводи UNDP.
У Врњачкој Бањи, подржане су следеће иницијативе:
Иницијатива Центра за слободне изборе и демократију – Cesid „Разумети грађане“ у оквиру које ће, у области културе, туризма и очувања културног наслеђа, бити урађена процена туристичке понуде Врњачке Бање. Циљ истраживања је разумевање потреба грађана и гостију ове општине, њихових приоритета и очекивања од туристичке, културне и еколошке понуде као и могућности за њено унапређење. Извештај са кључним налазима и препорукама, заједно са предлогом практичне политике биће презентован локалној самоуправи. Такође, биће развијена апликација "Теби на услузи: добродошли у Врњачку Бању".
Такође је подржан и пројекат „Младима на селу, подршка на делу“ Центра за децу и омладину, у партнерству са „Webin“ институтом Београд. Пројекат ће се бавити оснаживањем младих и жена из сеоских средина кроз радионице, обуке и менторинг о: 1) омладинском активизму, волонтеризму, друштвеном предузетништву и здравим стиловима живота, 2) руралном туризму, облицима и процедури покретања бизниса, 3) управљању бизнисом у руралном туризму, 4) јавним просторима у руралним срединама. Након спроведених обука у 5 сеоских средина тимови ће реализовати интервенције и догађај у јавном простору. Пројекат такође има за циљ да допринесе побољшању заштите животне средине.
Пројектом „Виртуелни туризам“ Покрта за Европску Врњачку Бању, у партнерству са УГ „AMPM Games“ који је такође подржан, предвиђене су консултације и усаглашавање приоритета за представљање и промоцију туристичких садржаја кроз „Виртуелну реалност 360о“. У ту сврху ће бити израђени фото и видео садржаји, организована промоција новог маркетиншког алата за представљање ове туристичке дестинације, као и обуке за овладавање руковањем и употребом савремених техника у туристичком маркетингу за локално становништво и младе предузетнике/це.
Још једна иницијатива која је подржана је иницијатива УГ „AMPM Games“, у партнерству са Удружењем „Witherless VB“, под називом „Гејм дизајн“ која ће подстаћи развијање еколошке свести и културе, унапређење квалитета живота и развој еко-туризма кроз радионице о очувању природе, здравом начину живота, као и о менталном и социјалном здрављу.
Пројектом„Помоћ у кући за старе“ Женске иницијативе Трстеник који је, такође подржан, предвиђено је пружање услуге помоћ у кући за старе уз увођење и коришћење савремене комуникационе опреме која се састоји од преносивих бежичних тастера за хитне случајеве са заштитом од случајног притиска. Иницијатива планира да делује у области људских и мањинских права, друштвене бриге о осетљивим категоријама и младима.
ИЗВОР: UNDP