Под покровитељством Министарства културе Републике Србије, Општине Врњачка Бања и ПИ агенције, у организацији Културног центра Врњачка Бања, од 26. до 30. августа ове године, у Замку културе, одржан је 19. Међународни фестивал класичне музике „Врњци 2024“. Ова престижна манифестација, која је постала синоним за високи уметнички ниво и међународну сарадњу, донела је љубитељима класичне музике изузетне наступе уметника из Србије, Шпаније, Мађарске и Украјине.
Међународни фестивал класичне музике у Врњачкој Бањи је настао као плод Међународне музичке академије одржане јула 2001. године, која је следила Мајсторске курсеве виолине и чела одржане 1997. и 1998. године. Током година, фестивал је успешно наставио традицију повезивања врхунских младих уметника са великим музичарима данашњице. Међународни фестивал класичне музике „Врњци 2024“, чији је уметнички директор проф. др Урош Дојчиновић, проглашен је 2015. године за најперспективнији регионални фестивал класичне музике, захваљујући својој посвећености квалитету и иновацији.
Свечано отварање Фестивала обележено је Инаугурационим концертом Дуа „Домра и клавир“, док су се током наредних дана присутни уживали у различитим концертима и програмима.
Концерт „Песма нас је одржала“ посвећен обележавању значајних годишњица словенских, шпанских и јужноамеричких композитора, извели су сопран Тања Андријић и гитара Урош Дојчиновић. На концерту „Успомене и сувенири“, уметник Урош Дојчиновић представио је своје виртуозне гитарске интерпретације, док су концертом „Бисери вокално-инструменталне музике“ мађарска уметница Силвија Ралик (сопран) и Жолт Варга (гитара) очарали публику прелепим вокално-инструменталним нумерама. Дуо „Андалузијска страст“: Карлес Понс (гитара) и Хосе Мануел Куенка (клавир) из Шпаније приредили су незабораван завршни акорд Фестивала.
Пратећи програм обухватио је радионицу „Музичка визија“, која је намењена деци и особама са сметњама у развоју. Радионицу је водила Магдалена Петровић Илић, музички педагог, а тема је обухватала различите технике певања, правилно дисање и употребу гласа, указујући на допринос музике за развој когнитивних способности, моторике и координације покрета.
Додатно, изложба „Неко те још увек воли – век радиофоније у Србији“, аутора Марије Аћимовић и Марка Вељковића, пружила је увид у богату историју радиофоније у Србији.
Фестивал „Врњци 2024“ још једном је потврдио свој статус на културној мапи, те да је незаобилазан догађај за све заљубљенике у класичну музику.