Интонирањем химне „Боже правде“, данас је почела свечана седница поводом Дана Oпштине Врњачка Бања. На Свете Враче, 14. јула по новом календару, пре тачно 156 година, постављени су темељи Врњачке Бање као модерног лечилишта и атрактивне туристичке дестинације. Далеке 1868. године формирано је „Основателно фундаторско друштво лековите кисело-вруће воде у Врњцима“, прва туристичка организације на Балкану. Од тог тренутка, па све до данас, иако је имала много успона и падова, Врњачка Бања је по свим статистичким параметрима најпосећеније бањско место у Србији.
Данашњу седницу која је окупила бројне госте и угледне званице, отворио је председник Скупштине општине, Иван Радовић, који је истакао значај традиције и заједништва у даљем развоју Врњачке Бање. „Овај веома важан датум у историји Врњачке Бање данас окупља све грађане који воле Врњачку Бању, њене изборе, паркове, улице, њену славну прошлост и у перспективи још лепшу будућност. Не могу, а да не поменем да је идеју развоја Врњачке Бање трасирао још давне 1900. године тадашњи управник Врњачке Бање Ђока П. Јовановић својом реченицом: „Гостима треба растурити бриге и створити забаву“. Садашњем руководству Општине Врњачка Бања 2012. године постало јасно да Врњачка Бања мора пронаћи начин, да поред лечилишног карактера, развија и друге садржаје како би се привукли посетиоци свих узраста и категорија, а све у циљу достизања бројке од 1,5 милиона ноћења, што ћемо, надам се, у наредном периоду и остварити,“ рекао је Радовић.
У свом обраћању, председник општине, Бобан Ђуровић указао је на пројекте који ће бити реализовани у текућој и наредној години. „Ми ћемо се ове године повезати са ауто-путем из правца Трстеника, а већ следеће године и из правца Чачка. Са оваквим уређењем, спремно ћемо дочекати све оне који буду путовали из средње, западне, северне Европе ка Турској, Грчкој, Македонији и даље према Блиском Истоку. Градићемо индустријску зону уз подршку државе и ресорних министарства, уз изградњу две-три нове фабрике. Већ ове године градиће се Лидл. Ове године ће почети, а завршити наредне и велики тржни центар. У оквиру пројекта „Чиста Србија“, а уз подршку државе, градићемо канализацију у дужини од 63 km на територији наше општине, као и постројење за пречишћавање отпадних вода, а радићемо и на обезбеђењу додатне количине воде, и то већ у овој години, уз подршку Министарства привреде и средствима из буџета“, рекао је Ђуровић. Он је подсетио и на велики значај пројекта гондоле која ће се радити уз подршку државе и у сарадњи са породицом Ђоковић. Овом инвестицијом се, по његовим речима, стварају услови за развој Гоча. „Врњачка Бања једина има ту компаративну предност, а то су садржаји бањског карактера, садржаји које захтева високобуџетни туризам, садржаји који се тичу спортског туризма, а овом инвестицијом Бања ће на Гочу имати и садржаје планинског туризма“, додао је Ђуровић. Он је најавио и велике инвестиције на Гочу,те ће се већ ове године радити шетачке стазе, трим стазе и докови око језера „Селиште“. Гоч ће се, како истиче, развијати без урбанизације и уз бригу о природном амбијенту. На крају обраћања Ђуровић је истакао да га посебно радује што је Општина ове године доделила новчане награде најбољим ученицима и студентима, чији је успех доказ да Врњачка Бања има светлу будућност и да су млади људи највећа снага и инспирација врњачке заједнице.
На Свечаној седници додељена су признања, награде и захвалнице истакнутим појединцима и организацијама који су својим радом и залагањем допринели развоју општине:
Највише општинско признање, Повеља, додељена је министру грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Горану Весићу , за несебично ангажовање и изузетан допринос даљем развоју Општине Врњачка Бања, кроз подршку реализацији стратешких пројеката којима се значајно унапређује инфраструктура, мобилност и квалитет живота грађана и поставља основа за даљи одрживи економски раст и просперитет врњачке локалне заједнице.
Добитници Плакета са златним амблемом су: Српска православна црква - Црквена општина Врњачка Бања, проф. др Дејан Нешић и прим. мр сци мед др Милан Максимовић, док су Плакете са сребрним амблемом добили Јелена Недељковић, мастер инжењер електротехнике и рачунарства и асистент на Електронском факултету у Нишу, Младен Влајковић, оснивач и власник фирме ЕМпројект89, а постхумно, ово признање додељено је и академику Светомиру Арсићу Басари.
У име лауреата, присутнима се обратио проф. др Дејан Нешић. "Знате ли зашто волим Врњачку Бању? Зато што њу чине људи. Људи који су топли, добронамерни, који увек кажу „добар дан“ и „како си“. Криво ми је само што немам више времена да се дружим са вама. Посебну захвалност дугујем новом старом руководству Скупштине општине Врњачка Бања, одборницима СО и новоименованом старом председнику СО, господину Ивану Радовићу и заменику председника СО Данету Станојчићу што су ме предложили за ову изузетно значајну награду у мојој каријери. У образложењу пише да помажем. Ја сам помагао, помажем и помагаћу мојим Врњчанима, мојој Бањи.
Кад сам постао редовни професор, мислио сам да је цео свет мој. Међутим, морам са вама да поделим једну лепу ствар: од 1. октобра 2024. године бићу продекан за континуирану едукацију и акредитацију Медицинског факултета у Београду. Тога не би било да нисам имао подршку свих вас, рекао је и свима од срца пожелео дуг живот, срећу, љубав, новац, здравље", рекао је Нешић.
Новчану награду добили су:
- Ирена Милошевић Чеперковић, велика хуманисткиња
- Зоран Терзић, противградни стрелац из Отрока
- Дарко Живковић, параолимпијац са територије општине Врњачка Бања
- Лука Жупац, студент докторских студија стоматологије
- Мина Станојчић, студенткиња Грађевинског факултета Универзитета у Београду
- Милица Трифуновић, ученица генерације у Гимназији у Врњачкој Бањи
- Анастасија Станојевић, ученица генерације Угоститељско-туристичке школе са Домом ученика
- Милена Брђанин, ученица генерације ОШ „Бане Миленковић“ у Новом Селу
- Никола Жерађанин, ученик генерације ОШ „Попински борци“ у Врњачкој Бањи
- Нађа Милутиновић, ученица генерације ОШ „Младост“ у Врњцима
- Наталија Чкребо, ученица генерације ОШ „Бранко Радичевић“ у Вранешима
- Бојана Шеровић, ученица генерације у Школи за музичке таленте у Ћуприји
- Ивана Шеровић, ученица Школе за музичке таленте у Ћуприји
- Марија Милетић, ученица Гимназије у Врњачкој Бањи
- Никола Ердогли, ученик Електро-саобраћајне техничке школе „Никола Тесла“ у Краљеву
- Наташа Станковић, ученица Гимназије у Врњачкој Бањи
- Магдалена Лазовић, ученица Гимназије у Врњачкој Бањи
- Јована Сарић, ученица Гимназије у Врњачкој Бањи
Захвалнице, поводом Дана Општине Врњачка Бања, председник општине доделио је добровољним даваоцима крви, Златку Ђуровићу и Милени Радичевић, као и мистеру туризма и културе света 2024. и носиоцу титуле светског фотомодела 2024. године, Богдану Максићу. Почасни гост на овогодишњој Свечаној седници био је холивудски глумац Џон Севич, познат сведској и нашој публици по улогама у филмовима "Коса", "Ловац на јелене", "Кум3"...
У културно-уметничком програму учествовали су хор „Искрице“, виолиниста Александар Илијовски и ученици средњих школа.