Заменица шефа Делегације Европске уније, Пламена Халачева посетила је данас Општину Врњачка Бања. Посета је започела обиласком зграде Општине у којој је, уз подршку Европске уније, замењена столарија на целом објекту и вентили на радијаторима. Након тога уследио је састанак у Кабинету председника општине ком су присуствовали, поред заменице шефа Делегације ЕУ и Ана Станковић, пројектни менаџер у Делегацији ЕУ и Оливера Костић, менаџерка Програма ЕУ ПРО Плус.
Након састанка са руководством врњачке локалне самоуправе, поред пројеката који доприносе унапређењу енергетске ефикасности и услуга које локална администрација пружа грађанима и привреди, огранизован је и обилазак пројеката које је ЕУ подржала са циљем побољшања квалитета живота угрожених група и мештана у насељеном месту Ново Село. Посета је укључила нову зграду за социјално становање чију је изградњу ЕУ подржала кроз програм „ЕУ Подршка социјалном становању и активној инклузији“. Кроз реализацију овог пројекта омогућено је да се 20 социјално угрожених породица усели у новоизграђену зграду за социјално становање у Врњачкој Бањи. Делегација је, такође, у пратњи општинског руководства, обишла и радове на изградњи моста преко Мале реке који је срушен након поплава 2023. године, а претходно оштећен у поплавама 2020. године. Мост за путнике и возила повезан је са регионалним путем, а користиће га становници Новог Села, Рсаваца и околних села.
Након обиласка, председник општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић захвалио је на великим донаторским средствима Европске уније без којих Општина Врњачка Бања не би имала капацитета да самостално реализује ове, изузетно значајне, пројекте за локалну заједницу.
„Најбитнија је за нас, пре свега, добра сарадња коју смо успоставили, наши пројекти које смо на данашњем састанку оценили као јако добре и квалитетне, као и тим људи који успешно сарађују на свим пројектима“, рекао је Ђуровић и истакао као најбитнији, пројекат изградње стамбеног објекта са 20 стамбених јединица за социјално становање осетљивих категорија за који је Општина од Европске уније добила 740.000 евра, док је учешће Општине у износу од 160.000 евра.
„Пројекти су завршени у утврђеном року, а неки и пре рока, зато што је сам ток извођења и евалуацију добро пратио тим наше локалне самоуправе. Томе је допринела и добра сарадња са представницима ЕУ са којима имамо константну размену информација. Од ЕУ смо до сада добили око 1,1 милион евра. Надам се да ћемо и у будућности успешно сарађивати, да ћемо имати квалитетне пројекте, пројекте који имају своју оправданост“, додао је Ђуровић.
Ђуровић је указао и да је интенција Општине да се, поред изграђеног објекта за социјално становање у Дубоком потоку, изгради још једна стамбена зграда за исте намене која ће омогућити додатно збрињавање и оснаживање категорија становништва које претходним пројектом нису обухваћене. Пројекат који ЕУ није подржала односио се на реконструкцију постојећих стамбених јединица ромске популације јер нису били решени имовинско-правни односи на земљишту на ком су изграђени објекти, међутим, по речима Ђуровића, у међувремену се ти проблеми решавају, те он верује да ће се створити услови да се са истим пројектом поново конкурише, како би се збринуло још 25 породица.
Заменица шефа Делегације ЕУ, Пламена Халачева, која је први пут у посети Врњачкој Бањи, али како наглашава не и последњи, захвалила је општинском руководству на гостопримству и истакла да је изненађена лепотом овог краја, као и да ће ускоро са породицом поново доћи.
„Морам да изразим своје задовољство пројектима које смо данас имали прилике да обиђемо, а који су пример добре сарадње Европске уније и Општине Врњачка Бања. Најбитније што ми тражимо јесу зрелост и квалитет пројеката. Уколико то постоји, ми смо врло спремни да сарађујемо са било којом локалном самоуправом“, истакла је Халачева. Она је такође изразила задовољство флексибилношћу ЕУ што је одобрила средства, која првобитно нису била предвиђена, за изградњу моста на Малој реци, а која представљају чин солидарност ЕУ са Србијом након поплава које су погодиле овај крај.
„Када су прошле године током поплава моје колеге из Министарства за европске интеграције и министарка Тања Мишчевић обилазили поплављена подручја, прво што су питали јесте шта можемо ми као Министарство да урадимо за све којима је помоћ потребна. Врњачка Бања је била једна од тих општина која је имала много пројеката и није могла све да их реализује. Пројекат изградње моста је био спреман за брзо финансирање и то је оно што је нама као Министарству омогућило да припремимо једну компликовану процедуру заједно са колегама из Делегације ЕУ у Србији, како би овај мост био што пре изграђен. Сада када видимо како радови брзо напредују могу да кажем да је оно што је нама најважније јесте то што ће, када овај мост буде готов за два и по месеца, 2000 становника овог краја бити повезано регионалним путевима“, истакла је Ивана Ђурић из Министарства за европске интеграције.