На данашњем ванредном заседању Већа, Скупштини је упућена на усвајање Одлука о изменама и допунама Одлуке о саобраћају на територији општине Врњачка Бања.
Измене и допуне имају за циљ спречавање даљих оштећења на путној инфраструктури, те ће убудуће инвеститори, у поступку прибављања одобрења за изградњу, бити у обавези да уплате одговарајућу локалну комуналну таксу за раскопавање коловоза, тротоара или трупа, као и депозит у висини стварне вредности коловоза пре извођења радова.
Разматран је и нацрт другог ребаланса Одлуке о буџету за 2023. У оквиру ове тачке, констатовано је да је разлог за предлагање ребаланса потреба да се изврши нова пројекција прихода у текућој години на основу Извештаја о остварењу буџета за првих девет месеци. Нова пројекција је дала као резултанту увећање плана буџета за 73 милиона динара, односно за 3,2% у односу на усвојени буџет. Такође је указана и потреба да се изврши прерасподела на расходној страни буџета, у складу са реализацијом активности. Ова прерасподела извршена је у обиму од 110.753.000,00 динара.
У оквиру Извештаја о остварењу прихода и извршењу буџета општине Врњачка Бања за првих девет месеци укупни текући приходи буџета износили су 1.588.158.082,00 динара, а укупни текући расходи на нивоу извршења буџета износили су 1.499.818.242,00 динара. Суфицит у износу од 88 милиона динара коришћен је за финансирање отплате главнице дугорочног кредитног задужења и улагања у основни капитал јавних предузећа чији је оснивач Општина Врњачка Бања. Укупно остварење прихода буџета Општине Врњачка Бања за девет месеци у текућој години, у односу на годишњи план, износи 69,8%, што је и очекивано у овом периоду. Порез на зараде као најзначајнији приход буџета бележи остварење нешто око динамичког просека. Следећи по значају је порез на имовину, као и допринос за уређење грађевинског земљишта и порез на капиталне трансакције. Порез на приходе од самосталне делатности остварен је у извештајном периоду са 80,1% што је знатно изнад планске динамике. Испод планиране динамике је приход по основу продаје имовине. Учешће прихода који су се остварили испод динамичког плана је релативно смањено, те се укупно посматрано, остварење прихода и примања у извештајном периоду може оценити као добро.
Потреба да се једним актом уреди поступак и начин утврђивања права на поновни закуп на одређено време и откуп 20 стамбених јединица у насиљу Дубоки поток, условила је да се на дневном реду данашње седнице нађе Одлука о располагању посебним деловима стамбене зграде за колективно становање у јавној својини општине Врњачка Бања. Станови су израђени како би се решила стамбена потреба избеглица у оквиру Регионалног стамбеног програма- Стамбени програм у Републици Србији - потпројекат 7 који су заједно реализовали Општина Врњачка Бања и Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије, уз финансијску подршку Европске уније као највећег донатора.
У жели да се идентификују проблеми, препознају групе са великим ризиком од незапослености, ублаже негативне економске и социјалне последице изазване ЦОВИД-ом 19 и осмислиле мере активне политике запошљавања којима би се деловало на узроке проблема и тиме смањиле разлике у погледу ризика од незапослености, Веће је данас разматрало Одлуку о покретању процеса израде локалног акционог плана запошљавања Општине Врњачка Бања за 2024- 2025. годину. Кључна питања којима ће се овај акциони план бавити су: какво је стање на тржишту рада у локалној заједници, шта је утицало на такво стање, какве су перспективе, које су мере на располагању, као и који ће ефекти бити присутни. Ради ефикасне и квалитетне примене овог плана биће именовани и Локални савет за запошљавање за носиоца израде наведеног документа.
Веће је разматрао и Одлуку о усвајању Локалног акционог плана за управљање миграцијама на територији општине Врњачка Бања 2023- 2027. Разлози за доношење ове одлуке нису само унапређење положаја учесника миграција као једне од угрожених категорија грађана, већ и стварање привредног и друштвеног амбијента за успоравање одласка радно способног становништва, јачање веза са дијаспором, подстицање повратних и циркуларних миграција, као и привлачење странаца различитих образовних профила. Израдом овог плана биће створени услови да се сви проблеми решавају плански, у складу са идентификованих потребама корисника на различитим нивоима на основу доброг познавања и дефинисања приоритетних потреба и постојећих ресурса.
Веће је сагласно и са нацртом Одлуке о покретању процеса израде Локалног акционог плана за унапређење родне равноправности општине Врњачка Бања 2024- 2025. који ће допринети повећању равноправности жена и мушкараца применом политика и мера једнаких могућности, промени родних образаца и унапређењу културе родне равноправност, као и систематском увођењу родне перспективе у доношењу, спровођењу и праћењу јавних политика.
Чланови Већа су разматра и предложили Скупштини да усвоји Одлуку о отпочињању поступка реализације јавног приватног партнерства за пројектовање, финансирање, изградњу и управљање јавном гаражом на територији општине Врњачка Бања. Општинско веће ће решењем формирати стручни тим потребан за реализацију овог пројекта и предузети све неопходне радње које претходе поступку давања концесије. Тренутно је ограничен број паркинг места што ствара немогућност паркирања за становнике и посетиоце. Одобрењем концесије за изградњу јавне гараже омогућава се додатни паркинг капацитети и унапређује тренутно стање када је реч о пружању услуге паркирања.
У даљем току седнице, разматрана су акта из имовинско правне области неопходна ради исправки граница парцела и озакоњење објеката. Скупштини општине Врњачка Бања предложено је на данашњем заседању да усвоји Одлуку о усвајању Плана детаљне регулације стамбеног насеља у Липови, као и одлуке о изради стратешке процене утицаја на животну средину Просторног плана општине Врњачка Бања и Плана генералне регулације "Гоч" за део који припада територији општине Врњачка Бања. Веће је дало и сагласност ЈКП "Бањско зеленило и чистоћа" на измене и допуне ценовника овог предузећа, која омогућава повећање цена производа и услуга за 20%.