У Kабинету председника општине Врњачка Бања одржан је радни састанак са координаторком из Министарства привреде, Оливером Јовановић, надзором и извођачима радова о степену реализације пројекта „Санација постројења за пречишћавање воде и резервоара Липова“. Ово је друга посета представника Министарства привреде од почетка реализације пројекта, који је део Плана општинских капиталних инвестиција за 2025. годину. Радови су планирани да трају 120 дана, а финансирају их Министарство привреде и Општина Врњачка Бања у једнаком износу.
Тренутно се реализује прва фаза санације, којом се успостављају основни услови за континуирано и ефикасно водоснабдевање. Друга фаза обухватиће аутоматизацију целокупног процеса пречишћавања воде.
По речима председника општине Врњачка Бања, Бобана Ђуровића ово је тренутно најбитнији пројекат у Врњачкој Бањи. „Поред канализације, проблем Бање је водоснабдевање и управо овај пројекат даће решење многих проблема у водоснабдевању, поготово у најкритичнијим зонама Врњачке Бање, у којима смо прошле године и годинама уназад имали проблема у моментима када су кишни дани. Тада долази до замућења наших изворишта и река, где су капацитети, који су неопходни, а то је од 30 до 35 литара воде која треба да дође до крајњих корисника, сводили на 17 до 23 секундних литара, што је доводило до дестабилизације водоснабдевања. Завршетак радова на санацији постројења за пречишћавање воде и резервоара Липова решиће овај проблем“, рекао је Бобан Ђуровић. Он је указао да су урађене три просторије и нише за постављање филтера, где ће у сваком моменту један филтер, који ће бити у поступку испирања, заменити друга два.
„На овај начин нећемо имати ситуацију у којој бисмо морали да смањимо капацитет воде. Изграђен је и резервоар од 300.000 литара који ће константно бити пун водом, тако да ће у случајевима неких великих елементарних непогода, тај резервоар омогућити континуитет у водоснабдевању док се ситуација не регулише“, додао је Ђуровић.
На данашњем састанку усаглашена је сва папирологија и констатовано да се радови изводе по динамичком плану. Циљ је да се овај пројекат заврши у уговореним роковима, како би се наставило са другом фазом која подразумева аутоматизацију целог процеса.
Извођење радова поверено је компанији „Јединство Севојно“, док је „Аква Интерма“ задужена за испоруку неопходне опреме.
Укупна вредност прве фазе пројекта премашује 100 милиона динара, а његовом реализацијом значајно ће се побољшати квалитет водоснабдевања у Врњачкој Бањи. Поред овог пројекта, отпочињу и радови на пројекту „Витојевац“. Овим пројектом, са садашњих 7 до 10 литара воде повећаће се на 30 секундних литара, посебно у Улици Велибора Марковића, Кнеза Милоша и у делу Врњаца испод пруге и делу Штулца.
„Кроз ову инвестицију вредну око 45 милиона динара добићемо ново резервоарско постројење, скидање гвожђа и мангана из постојећих бушотина… Купљено је већ земљиште на том простору од породице Радичевић, а ради се на пројектној документацији. Идеја је да се код Пет храстова направи систем, да буду одвојени насеље Штулац, Врњци и део Кнеза Милоша од Улице Велибора Марковића. Овим системом раздвајања требало би да имамо потпуну усаглашене притиске у свим цевима и да ти крајеви буду снабдевени водом“, нагласио је председник општине Бобан Ђуровић.
Након састанка, уследио је обилазак терена како би се на лицу места сагледао напредак радова.