На данашњем састанку председника општине Врњачка Бања, Бобана Ђуровића и представница Сталне конференције градова и општина разговарано је о предлозима измена законског оквира у области бањског туризма. Ова посета реализована је на иницијативу врњачке Општине и представника других локалних самоуправа и представља прву у низу активности која се огледа у анализи стања у јединицама локалних самоуправа које на својој територији имају регистровано бањско подручје, укључујући и природни лековити фактор, као бањски ресурс. Из СКГО-а састанку би присуствовале Јасмина Танасић, програмска директорка за друштвени развој, Анита Поповић, саветница за локални економски развој и Слађана Грујић, програмска директорка за економски развој, док су, поред председника општине, састанку присуствовали и директор Туристичке организације Врњачка Бања, Иван Трифуновић, Јасмина Трифуновић, руководилац Одсека за послове органа Општине и шефица Кабинета Председника општине, Бојана Дуњић.
„Свима нам је јасно какав је тренд у туризму, не само у Србији, већ и у свету, да се туризам све више заснива на природним ресурсима које нека туристичка дестинација има и да ће то бити пресудно приликом одлучивања о боравку у неком туристичком месту. Као савесна и одговорна локална самоуправа са привилегијом да на својој територији има природне ресурсе, у обавези смо да учинимо све како бисмо те ресурсе и сачували“, рекао је председник општине, Бобан Ђуровић.
Посебно је указано на члан 10 Закона о бањама из 1992. године, у делу који се односи на то да „право коришћења природног лековитог фактора у бањи (термална и минерална вода, гас и лековито блато) домаћем правном или физичком лицу даје општина на чијем подручју се налази бања, уз сагласност Владе Републике Србије“.
„Са изузетно великим и богатим искуством мишљења смо да тај члан Закона нема утемељење зато што се дозвола добија на основу експлоатационог права које издаје Министарство рударства и енергетике и, уколико Министарство да сагласност и експлоатационо право, сувишно је након тога пресуђивање Владе да ли ће се дати сагласност или не правном или физичком лицу“, истакао је Ђуровић,“ јер уколико сте добили сагласност да можете користити природни лековити фактор и при том је установљено да нема негативног утицаја на друге, онда је излишно да Влада то потврђује или одбацује“.
На данашњем састанку иницирано је формирање радне групе која ће имати задатак да припреми измене наведеног члана Закона о бањама, уз сагледавање утицаја тих измена и на остале законе, јер постоје велике пренадлежности по овом основу. „Постоји велика спремност, пре свега нас из Бање и из других градова и општина које такође имају овај проблем, затим велика подршка Сталне конференција градова и општина, где Општина Врњачка Бања има веома битно улогу као члан Председништва СКГО, да се ова област регулише и да се по завршетку активности радне групе, припреме јасне измене Закона како би се, после формирања Владе, нашле на дневном реду првог заседања новог сазива Народне скупштине Републике Србије“, истиче Ђуровић. Поред наведеног, истакнута је и неопходност да се обезбеди јачи инспекцијски надзор, дефинише јасна и објективна цена коришћења природног лековитог фактора, као и како ће се трошити новац приходован по основу наплате природног лековитог фактора. Циљ је да ови приходи буду усмерени на уређење паркова и изворишта, унапређење зоне санитарне заштите око изворишта и у све оно што доприноси одрживости тих ресурса. Такође је истакнута и потреба јасног утврђивања надлежности и одговорност оних који треба да воде рачуна о том ресурсу, јер сада ни у једном закону то није јасно дефинисано.
У оквиру дводневне посете Врњачкој Бањи, поред састанка са руководством Општине, директором ТО Врњачка Бања и запосленима у Општинској управи, у плану је да се представнице СКГО састану и представницима Специјалне болница “Меркур”, као и са генералним секретаром Удружења бања Србије,
До сада су са истим циљем представнице СКГО посетиле Чачак, Лучане, Медвеђу, Ириг, Зрењанин, Сокобању, Зајечар и Бујановац.