Општинско руководство годинама уназад реализује бројне активности на заштити природних ресурса, које су додатно интензивиране недавним смањењем дотока воде на извору „Језеро“ . Данашњи састанак, један је у низу који је иницирао председник врњачке општине, Бобан Ђуровић, на којем су, поред општинског руководства, присуствовали и представници Министарства рударства и енергетике, Рударско-геолошког факултета, СБ „Меркур“, ЈП „Белимарковац“ , стручна лица и корисници врњачких минералних извора. Том приликом договoрене су мере које ће обезбедити одрживо коришћење природних ресурса. Израда студије о стању и потенцијалима извора, постављање уређаја за мерење количине воде која се користи и испитивање квалитета воде у бунарима, први су кораци у заштити минералних извора. Договорено је да локална самоуправа поднесе захтев за постављање метеоролошке станице у Врњачкој Бањи како би се пратио утицај временских прилика на стање врњачких извора.
„Направили смо генезу догађаја који су били у претходних годину дана. Утврдили смо разлоге због којих је дошло до дестабилизације. Сада радимо на томе да уравнотежимо систем, да донесемо студију која ће омогућити одрживо коришћење природних ресурса, уз стварање услова за нове инвестиције. Ми смо на становишту да је увек боље природни ресурс ставити у функцију инвестиција, отворити нова радна места, обезбедити конкурентност на тржишту креирањем нових садржаја у Врњачкој Бањи. Такође, не смемо дозволити да исти тај ресурс, као што се дешавало годинама одлази, као вишак или неискоришћен ресурс, у речно корито“, каже Бобан Ђуровић, председник општине Врњачка Бања.
Студија треба да одреди количину воде коју могу да преузму корисници врњачких минералних извора, а да то не утиче на одрживост извора.
„Законски оквир је дефинисао да сваки нови корисник, сваки нови подносилац захтева за бушење, нема предност у односу на већ постојеће кориснике. У моменту бушења, уколико дође до поремећаја на неким од већ постојећих изворишта, мора доћи до застоја радова, чак и до потпуног обустављања ако Министарство оцени да су изворишта угрожена“, речи су Ђуровића.
Сви корисници минералних извора мораће Општинској управи једном годишње да достављају и анализу квалитета воде коју користе.