Планом капиталних инвестиција за 2025. годину обухваћена је санација постројења за пречишћавање воде и резервоара „Липова“, која ће омогућити већи капацитет воде у свим временским условима. Радове на овој инвестицији, вредној преко 100 милиона динара, обишао је председник општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, у пратњи директора ЈП „Белимарковац“, Драгослава Благојевића.
Предвиђено је да радови, у чијем финансирању са по 50% учествују Министарство привреде и Општина Врњачка Бања, трају 120 календарских дана.
„Са заменом спорих пешчаних филтера модернијим, брзим филтерима за пречишћавање, вода ће бити дистрибуирана до крајњих корисника у централном делу Врњачке Бање. Ново постројење са три брза филтера омогућиће директно пречишћавање воде у пуном капацитету, обезбеђујући проток од 35 литара воде у секунди и више, без прекида. Ово ће осигурати константни притисак у цевоводу и уредно водоснабдевање свих нивоа у проблематичним зонама“, рекао је Ђуровић.
Ђуровић је објаснио да су радници постројења до сада на дневном нивоу морали да чисте по један резервоарски простор, што је захтеван посао. Док се тај простор чисти, капацитет од 35 литара у секунди смањује се на 25, што је узроковало слабији притисак у одређеним деловима. Увођењем нових филтера, овакви проблеми ће бити елиминисани, што ће значајно унапредити квалитет водоснабдевања.
Пројекат је поверен фирми „Јединство Севојно“, која са подизвођачима располаже свим неопходним референцама за овакву врсту посла. Осим тога, фирма „Аква Интерма“ задужена је за обезбеђивање комплетне опреме потребне за реализацију пројекта.
„Очекујемо да, у складу с предвиђеном динамиком, успешно завршимо све радове. Ново постројење ће укључивати резервоарски простор капацитета 300 кубних метара, из кога ће вода бити дистрибуирана ка Врњачкој Бањи“, нагласио је Ђуровић.
Пројекат који се тренутно реализује представља прву фазу санације постројења за пречишћавање воде и резервоара у Липови. У овој фази се успостављају основни услови за континуирано и ефикасно водоснабдевање. Друга фаза, чија је вредност процењена на око 80 милиона динара, обухватиће аутоматизацију комплетног процеса пречишћавања воде.
Према речима председника општине, овај пројекат је само почетак у решавању великог проблема водоснабдевања у Врњачкој Бањи. Додао је да се активности настављају и на потесу „Витојевац“, где су бушотине у Угљареву спремне за укључење у систем водоснабдевања. Општина је конкурисала код Министарства за јавна улагања са пројектом „Витојевац“, чија је вредност процењена на око 45 милиона динара. Реализацијом овог пројекта обезбедиће се додатних 35 литара воде у секунди у систем, што би решило проблеме са водоснабдевањем у доњим деловима Штулца и Врњаца и у Улици Велибора Марковића.
Директор ЈП „Белимарковац“, Драгослав Благојевић, подсетио је да су садашњи пешчани филтери за пречишћавање воде у употреби од октобра 1987. године, када је постројење „Липова“ пуштено у рад. Ови филтери су током више деценија успешно служили, али због технолошког застаревања постали су недовољно ефикасни за савремене захтеве и потребе корисника.
„Уградњом три брза филтера обезбедиће се капацитет од 35 до 50 литара воде у секунди, што ће омогућити континуитет у водоснабдевању. До сада је систем функционисао са максималним капацитетом од 30 литара у секунди, али само када су филтери били потпуно чисти. Међутим, након извесног времена, капацитет се значајно смањивао, понекад чак на 20 литара у секунди. Новим системом, који обезбеђује стабилан капацитет, омогућићемо потребну количину воде, посебно у сушним периодима када је потрошња већа“, рекао је Драгослав Благојевић.