Министар за равномерни регионални развој, Един Ђерлек доделио је данас представницима локалних самоуправа уговоре у оквиру Програма подстицања регионалног развоја у Србији. Потписник једног од 21 уговора о суфинансирању стратешких, развојних докумената је и Општина Врњачка Бања, чији је представник на скупу у Београду био Небојша Алимпић, руководилац Одсека за локални економски развој. Уговором су Општини Врњачка Бања опредељена средства у износу од 2,8 милиона динара за израду Програма развоја туризма Рашког и Моравичког округа 2023-2028. године.
По речима министра, до сада је реализовано 80 пројеката, а штедњом и ребалансом обезбеђено је додатних 38 милиона динара. Такође је истакао да је заокружен програм подстицања за ову годину, који је усвојен у априлу. Реч је о развојним пројектима пре свега о области комуналне инфраструктуре, завршена је изградња и повезивање сеоских путева, уложено у индустријске и пословне зоне, у опремање тих зона и приступних саобраћајница, у унапређење туристичког садржаја, дигитализацију и модернизацију општинских услуга, затим у социјалну инфраструктуру, као што су културни центри и игралишта за децу.
Једна од основних мера била је и улагања у области предузетништва , односно у предузетништво особа са инвалидитетом, жена и младих. „Крајем овог месеца и почетком следећег, дајемо нових 80 грантова бесповратних финансијских средстава нашим предузетницима у износу од 250.000 динара, што ће бити велики допринос и замајац у њиховом пословању”, најавио је министар.
Ђерлек је најавио нову методологију и нову листу развијености на којој је кабинет радио последњих неколико месеци. „На основу 10 индикатора методологије, смањен је број неразвијених општина. И то ће показати методологија када буде усвојена”, рекао је Ђерлек.
Поред Оптине Врњачка Бања, уговоре су данас преузели представници следећих општина и градова: Пријепоље, Мали Зворник, Брус, Жагубица, Кула, Ужице, Крупањ, Врање, Бабушница, Трговиште, Деспотовац, Сјеница, Зрењанин, Нова Црња, Кикинда, Параћин и Велика Плана. Програм подстицања регионалног развоја у Србији усвојен је у априлу ове године, а опредељена су средства у износу од 325.100.000 динара.
Овај документ има за циљ системску подршку подстицању регионалног развоја на целој територији Србије, повезивање, координацију и усклађивање регулативе, институција и активности владе и јединица локалних самоуправа, као и свих других релевантних актера.