Поводом израде Локалног акционог плана за родну равноправност општине Врњачка Бања, Стална конференција градова и општина организовала је, данас, радионицу у просторијама врњачке локлане самоуправе. Израда овог документа једна је од активности пакета подршке Општини Врњачка Бања који се реализује у оквиру пројекта „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“, који финансира Влада Шведске а спроводи СКГО.
Радионици су присуствовали представници и запослени у врњачкој Општини, јавним установама и невладиним организацијама, а о законском оквиру и корацима у изради Плана говориле су Наташа Окиљ, саветница за родну равноправност и антидискриминацију и др Косара Бекер, експерткиња СКГО за родну равноправност.
У име Општине, учеснике и представника СКГО-а поздравила је заменица начелника Општинске управе, Татјана Ђурђевић Степанић
“Овакав начин на који се Врњачка Бања определила да, у сарадњи са СКГО, изради овај стратешки документ генерално представља најбољи начин усвајања, зато што подразумева укључивање великог броја актера у цео процес, односно од представника Општине, јавног сектора до невладиниих организација. Локлани акциони план може да се посматра као једна од обавеза коју Општина има по закону, али је далеко више од тога. Посвећеност родној равноправности је доказ да је Општина од интегритета, да брине о својим грађанима и грађанкама и о свим другим који су у оквиру тих категорија, из неког разлога, на маргинама друштва или су у лошијем положају у односу на друге”, каже др Косана Бекер. Она истиче и да се на овај начин препознаје које су праве потребе, а затим се прави план активности на три године чија ће реализација допринети побољшању положаја и услова живота тих категорија.
Подршка СКГО Општини Врњачка Бања у унапређењу политика родне равноправности, поред израде Локалног акционог плана, обухвата и примену родно одговорног буџетирања. Такође ће у Врњачкој Бањи бити успостављено и тело за родну равноправност, у складу са одредбама Закона о родној равноправности.
Заменица начелника Општинске управе, Татјана Ђурђевић Степанић указала је да је Општина Врњачка Бања изузетно посвећена јачању института родне равноправности. „У прилог тој чињеници говори статистички податак да, по броју запослених у локалној самоуправи, предњаче жене и да смо, још 2016. године, усвојили Европску повељу о родној равноправности. Формирали смо потребна тела - Комисију за родну равноправност и Савет за родну равноправност. Имали смо Локални акциони план чија је важност престала 2023. године. С обзиром на то да смо препознали значаја овог стратешки важног документа, Скупштина општине је донела Одлуку о покретању поступка за доношење новог, напреднијег Локалног акционог плана за родну равноправност, са роком важења од 2024. до 2025. године“, истакла је заменица начелника. Попут других општина и Општине Врњачка Бања се, по њеним речима, сусреће са бројним проблемима, као што су недовољна заступљеност жена на руководећим функцијама, недовољна свест о значају родне равноправности у нашем друштву, непостојање механизама за праћење напретка у прогресу родне равноправности. Управо у новом Локалном акционом плану за родну равноправност, Татјана Ђурђевић Степанић види један од механизама у превазилажењу наведених проблема.
Кроз пројекат „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“ до сада је реализовано четири пакета подршке за израду Локалних акционих планова за родну равноправност, а поред тога, родна перспектива укЉучена је и у друге пакете подршке који се истовремено реализују у областима заштите животне средине, развоја привреде, поступање у ванредним ситуацијама.
Пројекат „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“ финансира Влада Шведске, а спроводи СКГО уз стратешку подршку Шведске асоцијације локалних власти и региона (САЛАР).