У просторијама Научно-технолошког парка у Нишу, данас је одржана трећа седница Одбора за економски развој Сталне конференције градова и општина, на тему „СТАРТАП ЕКОСИСТЕМ - ПОКРЕТАЧ ЛОКАЛНОГ ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА“. На састанку је било речи о иновацијама, паметним специјализацијама, дигиталној трансформацији, подршци стартаповима и технолошком предузетништву.
По речима програмске директорке за економски развој СКГО, Слађане Грујић Одбор се први пут бави овим темама, а као велики изазов Слађана Грујић је навела увезивање привредних субјекта, научно истраживачких и иновационих делатности, како би се поспешила примена нових технологија, производа и услуга и наша земља етаблирала као конкурентна на тржишту са производима високе технолошке вредности.
Помоћник министра науке, технолошког развоја и иновација, Владимир Радовановић истакао је овом приликом да је тренутно регистровано 600 стартапова, а амбициозни таргет је да их до 2025. године буде 1200. Кључни закони за ову област су Закон о науци и истраживању и Закон о иновационој делатности, који је посебно важан за јединице локалних самоуправа јер наводи и иновациону инфраструктуру – научно технолошке паркове, њихово умрежавање, иновационе центре, подстицајне мере. „Поред научно-технолошких паркова у Београду, Нишу, Новом Саду и Чачку, планирани су паркови у Крагујевцу и Крушевцу, а 18 формираних иновационих центара треба да се вежу за оне који припадају њиховом подручју како би их подучавали, али и пратили кроз процес развоја“, рекао је Радовановић и позвао локалне самоуправе да се обрате том Министарству уколико им је потребна финансијска и нефинансијска подршка.
Активности града Ниша у стварању услова за развој технолошког предузетништва представио је члан Одбора за економски развој Иван Павловић, а чланови Одбора имали су прилику да сазнају више о механизмима сарадње и умрежавања, предностима и недостацима функционисања научно-технолошких паркова од словеначког експерта Изтока Лесјака, који помаже Научно-технолошком парку у Нишу. Као кључну чињеницу, Лесјак је нагласио значај умрежавања у стварању боље и веће вредности производа и услуга.
Општину Врњачка Бања на Одбору за економски развој представљала је Јасмина Трифуновић, чланица Одбора и руководилац Одсека за послове органа Општине Врњачка Бања.